Skip to main content
فهرست مقالات

سازماندهی برای نوآوری

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (20 صفحه - از 57 تا 76)

کلید واژه های ماشینی : نوآوری ، ادهوکراسی ، سازمان ، ادهوکراسی عملیاتی و ادهوکراسی اداری ، ادهوکراسی عملیاتی ، تخصص ، پیکربندی ، سازماندهی ، ادهوکراسی اداری ، سازمان نوآور

نوآوری همانا کنار گذاشتن الگوی قدیمی است؛بدین منظور باید زمینه مناسبی‌ برای ایجاد آن فراهم شود.در این مقاله سازماندهی نوآوری که برای ایجاد نوآوریهای در سطح بالا لازم است،به‌طور محدود مطالعه شده است.هر سازمانی‌ قادر به نوآوری نیست؛فقط سازمانهای کارآفرین‌2و سازمانهای ادهوکراسی یا متخصص سالار3قادر به ایجاد نوآوری هستند.البته سازمانهای کارآفرین نیز قادر به نوآوری در سطح بالا داشته باشند.در این مطالعه دو نوع ادهوکراسی موسوم به‌ ادهوکراسی عملیاتی و ادهوکراسی اداری و متعاقبا نوآوری در سازمانهای کوچک و بزرگ مورد مطالعه قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"در این مطالعه دو نوع ادهوکراسی موسوم به‌ ادهوکراسی عملیاتی و ادهوکراسی اداری و متعاقبا نوآوری در سازمانهای کوچک و بزرگ مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین ادهوکراسی‌ تمایل به استفاده از یک ساختار ماتریسی را دارد:ساختاری که تخصصها برای نیل‌ به اهداف موردنظر در واحدهای وظیفه‌ای آن طبقه‌بندی شده‌اند و استخدام،آموزش، ارتباطات حرفه‌ای و مانند اینها که برای انجام اساس کار نوآوری،به صورت تیمهای چند منظوره‌1 به جای واگذری به متخصصان انفرادی در بخشهای تأسیس اولیه،هم‌افزایی ایجاد شود. این جدایی ممکن است در شرایط ویژه‌ای رخ‌ بدهد: 1-زمانیکه عملیات اجبارا ماشینی می‌شود و بنابراین می‌تواند باعث کند شدن‌ نوآوری در اداره شود. اگر سازمان در صنعتی باشد که نیازمنتد نوآوری در سطح‌بالا است،این ساختار کارآیی‌ نخواهد داشت؛زیرا بسیاری از صنایع که ادهوکراسی اداری دارند،به حفظ این نوع‌ پیکربندی برای مدت طولانی متمایلند. پس آنها چگونه به‌ این مهم دست می‌یابند؟مقاله کوئین‌3که جایزه بهترین مقاله مکنزی را در سال 1985 از آن خود نمود حاوی مطالعه وسیعی در شرکتهای در سطح جهان،در مورد هردو نوع سازمان است که در اینجا به آن اشاره می‌شود. البته همه نوآوریها از الگوی واحد پیروی‌ نمی‌کنند اما این تحقیق و تحقیقات مشابه،بررسی عوامل زیر را که برای موفقیت‌ شرکتهای کوچک نوآور مسلم است پیشنهاد می‌کند. سازمان نوآور برای اجرای برنامه‌های استاندارد طراحی نمی‌شود بلکه‌ به منظور نوآوری در سطح‌بالا،به پیکربندی بسیار متفاوتی نیاز دارد که قادر است‌ تخصصهای ناشی از اصول متفاوت را به شکل روانی در تیمهای پروژه تخصص‌ ویژه درهم می‌آمیزد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.