Skip to main content
فهرست مقالات

دولت الکترونیک، الگوی انتقالی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (22 صفحه - از 97 تا 118)

کلید واژه های ماشینی : دولت الکترونیک ، اطلاعات ، فناوری اطلاعات ، استقرار دولت الکترونیک ، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، فناوری اطلاعات در بخش دولتی ، طراحی ، قابلیت‌های فناوری اطلاعات ، استقرار مرحله‌ای دولت الکترونیک ، مدیریت

محیط مدیریت دولتی بیش از هر زمان دیگری پیچیده، پویا و متحول شده است. دگرگونی ها یکی پس از دیگری مرز سازمان ها را در می نوردد و مدیران را با چالش های جدیدی روبه رو می سازد. بقاء و بالندگی در چنین محیطی تنها با تغییر و سازگاری با پویایی ها امکان پذیر است. دولت الکترونیک به عنوان رویکرد جدید خدمت رسانی در حقیقت پاسخی به چالش های محیطی و سازگاری با دنیای جدید کسب و کار است که مورد توجه مدیریت دولتی در عصر اطلاعات و ارتباطات قرار گرفته است. با عنایت به اهمیت موضوع در این مقاله تلاش شده است ابتدا مفهوم و ساختار دولت الکترونیک مورد بررسی قرار گیرد و سپس الگویی جهت انتقال به دولت الکترونیک معرفی گردد. این الگو به گونه ای طراحی شده است که زوایای مختلف موضوع دیده شود و چشم انداز روشنی از فرایند گذار ارائه گردد.

خلاصه ماشینی:

"سوالی که دراین میان مطرح می‌شود این است که نقطۀ آغازین توسعه و کاربری فناوری اطلاعات در بخش دولتی با هدف استقرار دولت الکترونیک کجاست و فرایند انتقال به این الگوی جدید چه مراحلی را باید طی کند. شکاف‌های مختلفی را می‌توان مورد مطالعه و بررسی قرار داد که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به شکاف فنی1(ضعف زیر ساخت‌های فنی و ارتباطی)،شکاف محتوا2(میزان پاسخگویی اطلاعات روی وب به نیازهای شهروندان)،شکاف دیجیتالی3(دسترسی نابرابر به کامپیوتر و اینترنت)،شکاف تخصصی(میزان برخورداری از دانش و مهارت جهت کار با کامپیوتر و اینترنت)،شکاف شناختی و ادراکی4(آشنایی با قابلیت‌های فناوری اطلاعات و نگرش مثبت به آن)و شکاف ارتباطی درونی5(میزان تناسب میان الگوی ارتباطی ساختار وظیفه‌ای با الزامات ارتباطی استقرار دولت الکترونیک)،اشاره کرد )1002,asniktA & hgieL;2002,sehguH;3002,iL;9991,kcolevoL( . اطلاعات و فناوری دو مورد دیگر از پیوندهای دولت الکترونیک هستند که در تمام مراحل استقرار نقش کلیدی بازی می‌کنند اما آن‌چه که در مرحلۀ فراهم آوردن بسترهای مرحلۀ‌گذار اهمیت دارد این است که بتوان در فناوری‌های موجود بکار گرفته شده در بخش دولتی قابلیت درهم کنش یا توان تعامل بین سیستمی1جهت تبادل اطلاعات و خارج کردن پایگاه‌های اطلاعات از حالت بخشی و جزیره‌ای را فراهم (1)- ytilidareporetnI کرد. برقراری روابط دوطرفه در مقایسه با مرحلۀ انتشار اطلاعات از تکامل بیشتری برخوردار است و دولت با اجرای موفق این مرحله خواهد توانست تا حدی از الگوی سنتی فاصله گرفته و الگوی جدید را با ویژگی‌های منحصر به فرد آن تجربه کند ضمن آن‌که شهروندان نیز به تناسب روند پیشرفت استقرار،تفاوت میان (1)- ycnarapsnarT (2)- ecnanrevoG diG دو الگوی سنتی و جدید را بیشتر احساس خواهند کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.