Skip to main content
فهرست مقالات

تعیین توسعه یافتگی شهر نایین در استان اصفهان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 185 تا 200)

کلیدواژه ها :

واسطوح توسعه یافتگی ،شاخص های توسعه – نایین

کلید واژه های ماشینی : تعیین توسعه‌یافتگی شهر نایین ، توسعه‌یافتگی شهر نایین در استان ، شهر نایین در استان اصفهان ، استان اصفهان ، شهر ، استان ، توسعه ، سطح توسعه شهرهای استان اصفهان ، ارزیابی درجه توسعه‌یافتگی شهر نایین ، توسعه‌یافتگی شهر نایین در سطح

تمرکز شدید و عدم تعادل از جمله ویژگی های کشورهای جهان سوم است. این ویژگی، نتیجه سیاست های رشد قطبی است که تعداد محدودی از مناطق نقش کلیدی داشته و سایر مناطق حاشیه ای عمل می نمایند. شناخت و سعی در برقراری تعادل و توازنی منطقی در نظام شبکه شهری از جمله راهبردهای موثر در ساماندهی فضا و تسهیل در فرایند نیل به توسعه پایدار است. بدین منظور هدف کلی از این مطالعه، ارزیابی درجه توسعه یافتگی شهر نایین در سطح استان اصفهان و تعیین سطح توسعه یافتگی این شهر به لحاظ برخورداری از شاخص های توسعه با استفاده از آخرین آمار و اطلاعات مربوط است. نوع تحقیق کاربردی بوده، روش کار در این پژوهش توصیفی- تحلیلی است. برای ارزیابی سطح توسعه شهرهای استان اصفهان و تعیین سطح توسعه یافتگی از مدل تاکسونومی عددی با انتخاب 30 متغیر در قالب شاخص های فرهنگی، بهداشتی و نهادی– کالبدی استفاده شده است. نتایج حاصل از پژوهش نشان دهنده تمرکز امکانات و خدمات در مرکز استان است. این نتایج نشان می دهد که اکثریت شهرهای استان در حال توسعه هستند.

خلاصه ماشینی:

"در بیان مسأله سوالات زیر مورد نظراست: آیا فرایند توسعه در سطح استان اصفهان در همه شهرها یکسان بوده است و در این میان شهر نایین از لحاظ برخورداری از شاخص‌های ذکر شده در چه حدی قرار دارد؟ روش تحقیق روش تاکسونومی عددی یک روش رتبه‌بندی و مقایسه کشورها، مناطق یا فعالیت‌های مختلف باتوجه به درجه توسعه یادرجه توسعه یا برخورداری آنهاازامکانات است. جدول 3- ماتریس فواصل مرکب شهر آران و بیدگل اردستان اصفهان تیران چادگان خمینی شهر دهاقان سمیرم شهرضا فریدونشهر فلارجان کاشان گلپایگان مبارکه نایین نجف آباد نطنز آران و بیدگل 0 1."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.