Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل ژئوتوریستی غار خاصه تراش با استفاده از روش پرالانگ

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 69 تا 86)

کلیدواژه ها :

ژئوتوریسم ،ژئوپارک ،غار خاصه تراش ،روش پرالانگ

کلید واژه های ماشینی : غار ، غار خاصه‌تراش ، ژئوتوریستی غار خاصه‌تراش با استفاده ، گردشگری ، ژئوتوریسم ، تحلیل ژئوتوریستی غار خاصه‌تراش ، استفاده از روش پرالانگ ، میزان ارزش علمی غار خاصه‌تراش ، اصفهان ، امتیاز

محوطه های ژئوتوریستی ازجمله کانونهای جاذب گردشگری است که آمایش آن ها می تواند بخش عمده ای از آموزش های صحرائی علاقمندان حوزه های طبیعت گردی را پاسخ گو باشد. غار خاصه تراش ازجمله سامانه هائی است که می تواند در محدوده شهرستان اصفهان تکمیل کننده مجموعه آثار ارزشمند طبیعی و فرهنگی محسوب شود. خاصه تراش یک نوع غار آهکی است و از نظر مکانی در منطقه ودوز قرار گرفته، در نزدیکی روستای خاصه تراش و در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر اصفهان واقع شده است. عامل ایجاد و ژنز این غار از جمله موضوعات جذاب علاقمندان به غار شناسی است. از تکتونیک باید به عنوان عامل اصلی در تشکیل غار یاد نمود و پردازش های بعدی و یا معماری آن معطوف به فرآیند انحلال است. چنین مکانیسمی منجر به تشکیل گذرگاه ها و تالارهای متعدد گردیده است که در نوع خود منحصربفرد است. مطابق دسته بندی انواع غار ها، این غار از نوع شبکه ای نامنظم است. در ارزیابی به روش پرالانگ، پدیده فوق از نظر ارزش اجتماعی رقم؛ ۰. ۵ ، ازنظرفرهنگی تاریخی رقم؛ 7. 0 ، ازنظر علمی رقم؛ 92. 0 واز نظر زیبا شناختی رقم؛ 75. 0 را احراز و این بدین معنی است که در مجموع رتبه خوب رابه خود اختصاص می دهد. با توجه رقوم بدست آمده مطلوبیت های لازم منطقه برای ایجاد امکانات تفریحی- توریستی احراز شده تلقی می شود و می توان با تدارک یک سامانه ژئوتوریستی و وجود سامانه های دیگر که در مجاورت این محدوده قرار دارد، ایجاد یک ژئوپارک با استاندارهای سازمان یونسکو را در صدر برنامه های آمایشی منطقه قرار داد.

خلاصه ماشینی:

"این مدل به بررسی میزان توانمندی گردشگری یک لندفرم ژئومورفولوژیکی از چهار جهت (زیبایی ظاهری، علمی، فرهنگی- تاریخی و اجتماعی- اقتصادی) می پردازد و معیارهای خاصی برای تعیین ارزش هر یک از جنبه‌های قابلیت گردشگری لندفرم‌های ژئومورفولوژیکی مشخص نموده است. میزان توانمندی گردشگری یک لندفرم عبارت از میانگین چهار شاخصه فوق بوده و بدین شکل بیان می‌شود: ارزش گردشگری= (ارزش اجتماعی- اقتصادی+ ارزش فرهنگی- تاریخی+ ارزش علمی+ ارزش زیبایی ظاهری)از مطالعات زمین شناسی لندفرم‌(غار خاصه تراش)، ویژگی‌های این لندفرم در برگه‌هایی با عنوان برگه شناسایی لندفرم‌ ژئومورفولوژیکی تنظیم شده است. زمینه مطالعاتی: اشکال ژئومورفولوژیکی ناشی از تکتونیک، فرسایش و رسوبگذاری سازند اصلی: رسوبات پرمین شکسته شده و انحلال یافته و رسوبات غاری آواری و شیمیائی کواترنری سازندهای مجاور: سازندهای جهرم، ساچون، تربور و واحد رادیولاریتی گردشگری میزان اهمیت: دارای ارزش در سطح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی زمینه گردشگری علمی- آموزشی ماگماتیسم ( آذر آواری و توده های نفوذی)، فرسایش، زمین ساخت، زیست محیطی، اکوتوریسم و رسوب‌شناسی عموم مردم آشنا کردن مردم با پدیده‌های ژئومورفولوژی و تحولات محیط اطراف کارستها و غارهای تکتونیکی، کارستی نحوه دسترسی 500 متری از جاده آسفاته اصفهان- اردستان خدمات گردشگری فاقد خدمات و تسهیلات لازم جهت توسعه گردشگری کاربری اراضی اطراف زمین‌های کشاورزی، وجود معادن سرب و روی، تراورتن و معادن بسیار زیاد از دیگر پتانسیل های ژئوتوریسمی آن، مجاورت غار خاصه تراش با سامانه های فسیلی، چین‌ها، اسلمپ‌ها و ساختار‌های زمین شناسی منحصر بفرد است که کلیه موارد مذکور قابلیت این منطقه برای معرفی به عنوان بخشی از یک ژئوپارک را صد چندان می‌کند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.