Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل موقعیت شهرک اداری شهریار بر اساس اصول پدافند غیر عامل

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (14 صفحه - از 163 تا 176)

کلیدواژه ها :

پهنه بندی خطر ،پدافند غیر عامل ،شهرک اداری ،شهر شهریار

کلید واژه های ماشینی : پدافند غیر عامل ، اصول پدافند غیر عامل ، شهر ، شهریار ، شهرک اداری شهریار ، شهرک اداری شهر ، اساس اصول پدافند غیر عامل ، تجهیزات ، بکارگیری ملاحظات پدافند غیر عامل ، تحلیل موقعیت شهرک اداری شهریار

بحث پدافند غیر عامل به خصوص بکارگیری ملاحظات پدافند غیر عامل در ساخت فضاهای شهری و همچنین ساختمان های عمومی تاریخچه ای طولانی دارد. صحت این ادعا را می توان در جنگ های صدر اسلام و تدابیر دفاعی همچون حفر خندق، ساخت برج و بارو و ... جستجو نمود، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تاثیر آن در گسترش سلاح های کشتار جمعی نیاز به پیشرفت در ملاحظات پدافند غیر عامل در کاهش تلفات بیش از پیش احساس می گردد. با توجه به این که کشور ایران دارای اهداف و خط مشی های راهبردی مثل اقتدارگرایی، عزت طلبی، حفظ تمامیت ارضی، استقلال سیاسی، الگوی پیشرفت بومی و ... است و همچنین به دلیل قرارگیری در خاورمیانه و موقعیت های منحصر به فرد ژئوپولیتیک، ژئواستراتژیک، ژئواکونومیک و ... بکارگیری ملاحظات پدافندی در ساخت شهر ها بسیار مهم است. این پژوهش از نوع کاربردی است و متغیرهای مورد بررسی شامل شناسایی ساختمان های اداری حیاتی، حساس و مهم شهر شهریار، به منظور کاهش خسارت های ناشی از حملات دشمن است. روش جمع آوری اطلاعات عمدتا کتابخانه ای و با توجه به نوع تحقیق از مطالعات میدانی (مصاحبه) نیز استفاده شده است. در این مقاله از روش ماتریسی برای بررسی انطباق مکانی سازمان های اداری شهریار با اصول پدافند غیر عامل استفاده شده است. نتایج تحقیق نشان دهنده عدم رعایت اصول پدافند غیر عامل در شهرک اداری شهریار است بدین طریق می توان اقدامات پیشگیرانه را قبل از وقوع بحران برای کاهش خسارات جانی و مالی در مهم ترین ساختمان های شهر، جایی که این تلفات از بقیه نقاط شهر بیشتر است، انجام داد.

خلاصه ماشینی:

"مرکز اینشهرستان،شهر شهریار با جمعیت بالای دویست هزارنفر است که به دلایل ذیل بررسی مکانیابی و جانماییکاربریهای آن از اهمیت برخوردار است:تراکمجمعیت بالا،دشتی نسبتا وسیع که عاری از پستیو بلندی و ناهمواری‌های شاخص است،نزدیکی خیلیزیاد به شهر تهران و وجود مراکز حساس،مهم وحیاتی،وجود نیروی کار زیاد که عمدتا در تهرانمشغول به کار هستند،وجود دو شهرکجدیدالاتأسیس اندیشه و پرند در اطراف شهرستان و گسترش روز افزون به علت اشباع شدن کرج و تهران،آب و هوای مطلوب که جاذب جمعیت سرریز تهراناست،حالت مرکزیت بین استان تهران،قزوین،مرکزی،وجود مراکز متعدد نظامی،به علت مسدودبودن تهران با عوارض طبیعی در شرق و کویر درجنوب،وجود دشت مستعد در غرب تهران(شهریار)عاملی برای توسعه روزافزون تهران به سمت غرباست،نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی،مهرآباد،پیام کرج،تغییر کاربری اراضی وسیعکشاورزی به مسکونی در این شهرستان،عبور راه‌هایمختلف حمل و نقل ریلی و جاده‌ای در شهرستان(اتوبان کرج،اتوبان ساوه،راه آهن مرکزی،قزوین،محور کرج و تهران پر تراکم‌ترین مسیر حمل و نقلکشور)،عدم توجه به اصول پدافند غیر عامل دربرنامه‌های توسعه شهری این شهرستان،وجود فضایسبز و باغ‌های وسیع در این شهرستان و لزوم استفادهپدافندی از آنها،عدم وجود نقشه‌ها و طرح‌هایآمایش سرزمین و ارزیابی توان‌های محیطی در اینشهرستان،نزدیکی سد کرج به این شهرستان وموقعیت خطرناک آن در هنگام حمله هوایی،وجودنیروگاه تولید برق منتظر قائم در نزدیکی این شهر،وزش باد محلی شهریار از دشت قزوین به کویر قم ووجود سه رودخانه کرج،شور و کردان در اینشهرستان."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.