Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی آسایش و امنیت در محله های شهر یزد

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (12 صفحه - از 1 تا 12)

کلیدواژه ها :

جرم ،مجرم ،امنیت ،شهر یزد ،آسایش ،ناهنجاری اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : جرم ، شهر یزد ، شهر ، امنیت ، محله‌های شهر یزد ، مجرمان ، امنیت در محله‌های شهر ، بررسی آسایش و امنیت ، کم‌ترین میزان جرایم ، زن

در این پژوهش به سنجش درجه آسایش و امنیت در نواحی شهر یزد و تحلیل اکولوژیکی آن پرداخته شده است. محدوده جغرافیایی پژوهش شهر یزد است و جامعه آماری آن مجرمان و دربندانی که به علت بروز ناهنجاری‌ها، آسیب‌های اجتماعی و جرم و جنایت در سال 1386 در زندان یزد بوده‌اند. جمعیت نمونه این پژوهش متشکل از 127 نفر از این مجرمان است. شاخص‌های مورد بررسی، انواع جرایم ارتکابی‌اند. گردآوری اطلاعات پرسشنامه و بررسی آن از طریق نرم‌افزار SPSS صورت گرفته است. نتایج بررسی نشان می‌دهد که 4/66 درصد از مجرمان اهل یزد هستند و 6/33 درصد آنها را ساکنان غیریزدی این شهر تشکیل می‌دهند. بیشتر جرایم در سنین 34-25 سالگی و سپس 44-35 سالگی صورت گرفته است که عمدتا سنین کار و فعالیت اقتصادی به‌شمار می‌آیند. اغلب جرایم را شاغلان آزاد و سپس بیکاران مرتکب شده‌اند، و کمترین میزان جرایم را قشر کشاورزان، اغلب مجرمان از گروه‌های پایین درآمدی و اقشار فقیر بوده‌اند. مهم‌ترین عامل مؤثر در بزهکاری و ارتکاب جرم، بیکاری (9/39 درصد) و سپس معاشرت با افراد ناباب (6/34 درصد) بوده است. در میان انواع جرایم، قاچاق (38 درصد)، سرقت (20 درصد) و رابطه نامشروع (15 درصد) از مهم‌ترین و رایج‌ترین جرم‌ها بوده‌اند. با توجه به بررسی‌ها، محله مهدی‌آباد با 4/13 درصد ناامن‌ترین و جرم‌خیزترین محله، و بیشترین جرم آنها قاچاق بوده است که در بین زندانیان زن مشاهده می‌شود. البته اکثر این افراد غیریزدی هستند. محله‌های اکرم‌آباد، چهارمنار، کوچه بیوک، خرمشاد یعقوبی و ملاباشی با کمتر از 8/0 درصد جرم در زمره امن‌ترین محله‌ها، یا محله‌هایی با درجه پایین جرم و ناهجاری اجتماعی قرار می‌گیرند. نتایج بررسی فرضیه‌ها نشان از آن دارد که شهر یزد را می‌توان در سه سطح امنیتی و آسایشی ـ یعنی مناسب، نیمه‌مناسب و دارای درجه پایین امنیت ـ تقسیم‌بندی کرد.

خلاصه ماشینی:

"به نظر می‌رسد که شکل‌گیری این آسیب‌های اجتماعی در شهر یزد متناسب با معیارهای اقتصادی-اجتماعی ساکنان نواحی شهری بوده است،به طوری که نوع جرایم با توجه به ساختار اکولوژیکی شهری و پایگاهاجتماعی و اقتصادی شهروندان،متفاوت است. در این بین 69 درصد مجرمان یزدی هستند و 44 درصد آنان غیریزدی،که یا از دوران کودکی به یزد آمده‌اند یا کمتر از یک سال است که در این شهر سکونت می‌کنند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول شماره 2 نشان می‌دهد که 44/9 درصد از مجرمان به مشاغل آزاد(در این تحقیق،منظور مشاغلی است چونرانندگی،کارگری،مغازه‌داری و نظایر اینها)اشتغال داشته‌اند،و حدود 27/4 درصد زنانی که مرتکب جرم شده‌اند خانه‌داربوده‌اند؛یعنی در واقع 70 درصد زنان مجرم را خانه‌دارها تشکیل می‌دهند. (به تصویر صفحه مراجعه شود)&%07603EJPG076G% نتیجه‌گیری با توجه به جدول 2 و شکل‌های 2 و 3 و 4،ملاحظه می‌شود که میان نواحی شهری یزد به لحاظ دارا بودن میزانی ازآسایش و امنیت(و عکس آن،ناهنجاری‌ها و جرم‌ها)تفاوت وجود دارد،به طوری که می‌توان نواحی شهری یزد را بهلحاظ دو مقولۀ یاد شده،به سه ناحیه امن،نیمه امن،و ناامن تقسیم کرد. با توجه به جرایم انجام شده،می‌توان بیان کرد که با ارائه راهکارهای مناسب مانند دادن آموزش‌های صحیح،ایجاد برنامه‌های تلویزیونی در زمینه آسیب‌های اجتماعی و پیامدهای منفی و گاه جبران‌ناپذیر جرم و جنایت به ویژهپیامدهای شوم آن در زنان،ایجاد اشتغال،دادن وام‌های اشتغالی و کاهش بیکاری،حفاظت بیشتر نیروهای انتظامی دربرقراری امنیت به ویژه در محله‌های جرم‌خیز و نظایر اینها،آسیب‌های اجتماعی را در نواحی مختلف شهری یزدبه حداقل رساند. 2. oN,raey ht5,ytisrevinU eciloP fo lanruoJ,ylretrauQ no sisahpmE htiw eussI tnemeganaM nabrU dna noitargiM citsemoD,2002,. oN,2 raeY,ylretrauQ tnemeganaM nabrU,snoitidnoC s'narI fo ytupeD lacitiloP fo snoitacilbuP,ytiruceS cilbuP dna elpoeP,eciloP,2002,."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.