Skip to main content
فهرست مقالات

طراحی یک مدل کاربردی از مهندسی ارزش به منظور بکارگیری در مدیریت پروژه های خدماتی

نویسنده:

ISC (28 صفحه - از 55 تا 82)

کلیدواژه ها :

مهندسی ارزش ،مدیریت پروژه ،پروژه‌های خدماتی

کلید واژه های ماشینی : مهندسی ارزش ، پروژه ، مدیریت پروژه ، طراحی ، هزینه ، مدیریت پروژه‌های خدماتی ، کارکرد ، کیفیت ، مدلی جهت مدیریت پروژه‌های خدماتی ، فرایند اجرای مهندسی ارزش

مدیریت پروژه، انجام صحیح امور پروژه را با توجه به سه عامل زمان، هزینه و کیفیت مد نظر قرار می‌دهد.مهندسی ارزش در صدد تحلیل کارکرد اصلی در جهت ارتقا ارزش یا به عبارتی کاهش هزینه و رضایتمندی بیشتر است.لذا حاصل اداره پروژه با نگرش مهندسی ارزش، دستیابی بهتر به اهداف مدیریت پروژه می‌باشد.در این مقاله پژوهشی، نتایج یک تجربه و پروژه عملی در این‌ زمینه، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و مدلی جهت مدیریت پروژه‌های خدماتی با نگرش مهندسی ارزش ارائه می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"با نگرش مهندسی ارزشی، وجود (1)- Project Managment (2)- Value Engineering هر فعالیت و طریقه انجام آن مورد چالش قرار می‌گیرد تا شاید با ابتکار عمل بتوان در فعالیت‌ها و نحوه انجام آنها تجدید نظر نمود تا از این رهگذر، از زمان و هزینه کاسته شود در حالیکه سطح کیفیت حفظ شده و یا حتی ارتقا یابد. به منظور طراحی مدلی از مهندسی ارزش برای بکارگیری در مدیریت پروژه‌ها، بخصوص پروژه‌های خدماتی، علاوه بر مطالعه منابع و متون مرتبط:یک مورد پروژه انجام شده در این زمینه نیز-«پروژه انتقال لوله‌های گاز از اهواز به کربچه ترکمنستان» 1 مورد بررسی قرار گرفت. هف مهندسی ارزش در مدیریت پروژه، صرف زمان کمتر برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری بدون افزودن بر هزینه‌ها یا کاستن از کیفیت کار است و همچنین از میان برداشتن یا اصلاح هر چیزی که موجب تحمیل هزینه‌های غیر ضروری می‌شود، بدون اینکه آسیبی به کارکردهای اصلی و اساسی طرح وارد آید. کلیه عوامل و شاخصهای موثر بر زمان و هزینه و کیفیت محموله‌ها شناسایی گردیده و فعالیتهای مرتبط با این عوامل مورد توجه قرار (1)-با دگرگون‌سازی روشهای حمل وارائه روشهای مطلوب توسط تیم مهندسی ارزش، هزینه پروژه از 40 میلیارد ریال پیش‌بینی شده به 15 میلیارد ریال در عمل کاهش یافته، و پروژه در طی 6 ماه به انجام رسید. این امر ناشی از متغیر بودن روش انجام فعالیتهای پروژه-عدم وجود روش استاندارد برای انجام یک فعالیت-و ارتباط چندگانه آنها با یکدیگر است که به طور ختم در مطالعات مهندسی ارزش باید مورد توجه قرار گیرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.