Skip to main content
فهرست مقالات

برنامه ریزی مسکن شهر میبد با رویکرد توسعه ی پایدار

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (17 صفحه - از 191 تا 207)

کلیدواژه ها :

شاخص های کمی ،شاخص های کیفی ،شهر میبد ،توسعه‌ی پایدار برنامه ریزی مسکن

کلید واژه های ماشینی : شهر میبد ، مسکن ، برنامه‌ریزی مسکن شهر میبد ، مسکن شهر میبد ، توسعه‌ی پایدار ، شهر ، واحد مسکونی ، بررسی توسعه‌ی پایدار شهر میبد ، خانوار ، توسعه‌ی پایدار شهری

مسکن یکی از اساسی‌ترین نیازهای زندگی انسان هاست و به‌عنوان کوچکترین عنصر تشکیل دهنده‌ی سکونتگاه ها و به‌وجود آورنده یکی از پدیده های جغرافیایی به‌شمار می رود. لزوم توجه به مسکن و برنامه ریزی آن در راستای توسعه‌ی پایدار شهری در چهارچوب برنامه ریزی‌های ملی، منطقه ای و شهری، بیش از پیش احساس می شود تا بهره گیری از دانش و تکنیک های برنامه ریزی، مشکلات شهروندان را برطرف کرده و درنتیجه، محیطی آرام و سرسبز، همراه با امنیت و آسایش و رفاه برای آنان فراهم شود. بدین منظور، این مقاله، ضمن اشاره‌ی کوتاهی به ادبیات نظری و عملی مسکن و توسعه‌ی پایدار با بررسی شاخص‌های کمی و کیفی مسکن شهر میبد برای شناخت وضعیت مسکن این شهر و به‌کارگیری این شاخص ها و شاخص های برگزیده زیست ـ اجتماعی و ارزیابی وضعیت پایداری در مجموعه مناطق مسکونی و محله‌های این شهر می پردازد. هدف این مقاله، بررسی توسعه‌ی پایدار شهر میبد و برنامه‌ریزی مسکن آن است. پژوهش از نوع کاربردی ـ توسعه ای و روش پژوهش «توصیفی ـ تحلیلی» است. در این پژوهش از مدل‌های کمی و نرم افزارهای رایانه ای استفاده شده است. با توجه به آمارهای موجود، به‌ویژه پژوهش میدانی، اقدام به بررسی و شناخت وضعیت مسکن شهر میبد، به لحاظ شاخص های کمی و کیفی در دوره های گذشته و حال شده است. نتایج این پژوهش، بیانگر پیشرفت به‌نسبت مناسب شاخص های کمی و کیفی در دهه‌ی 85-1375 است که با روند توسعه‌ی پایدار در ارتباطی معنا دار بوده است. یافته های پژوهش نشان می دهد که شاخص های تراکم در واحد مسکونی، در سال 1385 برابر 81/3 و در سال 1385 متوسط اتاق 26/4 و متوسط اتاق برای هر خانوار 19/4 و تراکم نفر در اتاق 89/0 و تراکم خانوار در اتاق 23/0 و درصد کمبود واحد مسکونی در این سال 5/1 بوده است.

خلاصه ماشینی:

"شاخص‌های مورد استفاده عبارتند از: ( 1x ):روند رو به بهود شاخص‌های کمی و کیفی مسکن؛ ( 2x ):وجود بافت‌های قدیمی و فرسوده در شهر؛ ( 3x ):قرارگیری شهر در مسیر ارتباطی تهران-بند عباس؛ ( 4x )رشد و توسعه‌ی شتابان شهرنشینی و جذب جمعیت مناطق اطراف؛ ( 5x )وجود سطوح بایر و تخریبی زیاد در محدوده‌ی داخلی شهر؛ ( 6x )پایین بودن کیفیت ابنیه؛ ( 7x )وجود کارخانه‌ها و صنایع سبک و سنگین دراطراف شهر؛ ( 8x )وجود کارخانه‌ها در نزدیکی شهر و ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی؛ ( 9x )وجود مرکزیت سیاسی-اداری شهرستان؛ ( 01x )تنگ و باریک بودن بیشتر معابر و وجود ترافیک به نسبت سنگین،در بخش مرکزی شهری؛ ( 11x )وجود ابنیه‌ی تاریخی بسیار در شهر برای جذب و گسترش توریسم؛ ( 21x )رکود بخش مسکن در یک سال گذشته؛ ( 31x )درآمد به نسبت مناسب ساکنانش هر و بالا بودن سطح فرهنگی آنان؛ ( 41x )متروکه و فرسوده رها شدن بخش گسترده‌ای از بافت قدیمی شهر؛ ( 51x )وجود دانشگاه آزاد میبد که در رشته‌های گوناگونی دانشجو می‌پذیرد؛ ( 61x )تشدید روند مهاجرت‌های روستایی به شهر میبد؛ ( 71x )پایین بودن درصد ساختمان‌های دو طبقه و بیشتر؛ ( 81x )بالا بودن درصد ساختمان‌های یک طبقه در شهر؛ ( 91x )روند افزایش جمعیت شهر،ناشی از نرخ رشد طبیعی بالای جمعیت و مهاجرت‌ها؛ ( 02x )بالا بودن قیمت زمین و مسکن؛ ( 12x )ساخت‌وساز بدون مجوز و شکل‌گیری اسکان غیررسمی؛ ( 22x )گسترش بی‌رویه‌ی شهر و تخریب زمین‌های کشاورزی."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.