Skip to main content
فهرست مقالات

اهمیت استراتژیک پل خلیج فارس درتوسعه ی ژئواکونومیکی منطقه ی آزاد قشم

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 203 تا 222)

کلیدواژه ها :

قشم ،ژئواکونومی ،پل خلیج فارس ،منطقه‌ی آزاد

کلید واژه های ماشینی : توسعه‌ی ژئواکونومیکی منطقه‌ی آزاد قشم ، منطقه‌ی آزاد قشم ، قشم ، پل خلیج‌فارس در توسعه‌ی ژئواکونومیکی ، جزیره‌ی قشم ، اهمیت استراتژیک پل خلیج‌فارس ، پل خلیج‌فارس ، جزیره ، احداث پل خلیج‌فارس ، بندر

ایده‌ی احداث پل خلیج فارس که می تواند خالق مزیت ها و فرصت های قابل توجهی برای منطقه‌ی آزاد قشم باشد، به دهه‌‌ی 50 و زمان ایجاد نخستین بندر آزاد تجاری ایران در جزیره‌ی قشم بازمی‌گردد. بنا به مستندهای تاریخی، به‌نظر می رسد طرح ساخت پل خلیج فارس در آن زمان بیشتر به برقراری پیوند سرزمینی میان جزیره‌ی قشم و بندر عباس مرکز استان هرمزگان منحصر بوده است و شاید اهمیت استراتژیک این طرح، در مباحث کلان اقتصادی به‌هیچ‌وجه مانند امروز مورد توجه قرار نگرفته بود. بر اساس نتایج این پژوهش با توجه به دورنمایی که از اقتصاد جزیره و منطقه‌ی آزاد قشم پس از بهره برداری از پل خلیج فارس قابل پیش بینی است، این موضوع می تواند با توجه به پتانسیل های بالایی که در مناطق آزاد وجود دارد، زمینه ساز نقش آفرینی ژئواکونومیکی قشم در عرصه‌ی رقابت منطقه ای در حوزه‌ی خلیج فارس باشد. اهمیت این موضوع آنجاست که در جهان امروز، وجهه‌ی اصلی سیاست جغرافیایی در عرصه‌ی رقابت بین دولت ها، با نقش آفرینی غالب عامل اقتصاد و تجارت آزاد، تعریف می شود ـ که از آن با عنوان ژئواکونومی یاد می شود ـ و در حوزه‌ی ژئواکونومی برتری با دولت هایی است که از تمام پتانسیل های جغرافیایی سرزمین خود، برای توسعه و انبساط حوزه‌ی فضایی فعالیت های تجاری ـ اقتصادی استفاده بهینه کنند. با توجه به آنچه گفته شد، سوال این پژوهش این است که پل خلیج فارس چگونه می تواند در توسعه‌ی ژئواکونومیکی منطقه‌ی آزاد قشم نقش آفرین باشد؟ در این پژوهش تلاش شده است با مطالعه‌ی اهمیت پل خلیج فارس در توسعه‌ی اقتصادی قشم و نیز اهمیت ژئوپلیتیکی آن، اهمیت استراتژیک این پل در دورنمای ژئواکونومیکی منطقه‌ی آزاد قشم مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"هم‌اینک،مقیاس عملکرد منطقه‌ی آزاد قشم درخصوص انواعفعالیت‌های اقتصادی،حمل‌ونقل و ترانزیت و جذب سرمایه را می‌توان متوسط رو به رشد ارزیابی کرد؛اما براساستوضیحات ارائه شده و باتوجه به پتانسیل‌های بالای جزیره‌ی قشم،به‌ویژه در زمینه‌ی موقعیت جغرافیایی استراتژیک در ورودی تنگه‌ی هرمز و همچنین مکان‌یابی منطقه‌ی آزاد تجاری-صنعتی قشم در این جزیره و مزیت‌هایی که به دلیل مواردقانونی و تسهیل انواع فعالیت‌های اقتصادی قابل پیش‌بینی است،امید می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور،ابعاد عملکردمنطقه‌ی آزاد قشم در رده‌های بزرگ مقیاس،بعد فرامنطقه‌ای و جهانی به خود گیرد(دفتر امور مناطق آزاد،1389:13-12). افزون بر این باتوجه به دورنمایی که از اقتصاد جزیره و منطقه‌ی آزاد قشم پس از بهره‌برداری از پل خلیج فارس قابلپیش‌بینی است(البته،توجه داشته باشیم که تنها وجود پل خلیج فارس نمی‌تواند موجب شکوفایی اقتصادی منطقه باشد،اینامر نیازمند سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های کارآمد و اصولی است و در واقع پل خلیج فارس می‌تواند به عنوان بستر و یکی اززیرساخت‌های اصلی شکوفایی منطقه مطرح باشد)،این موضوع می‌تواند باتوجه به پتانسیل‌های بالایی که در مناطق آزادوجود دارد،به خصوص پتانسیل‌هایی که به لحاظ دسترسی به بازار مصرف،موقعیت ترانزیتی،واقع شدن در دروازه بزرگترینکانوان انرژی جهان که از آن به عنوان طلای سیاه در حوزه‌ی فعالیت‌های تجاری-اقتصادی یاد می‌شود و دیگرپتانسیل‌های ژئواکونومیکی که در بحث منطقه‌ی آزاد قشم به آن اشاره شد،حتی زمینه‌ساز نقش‌آفرینی ژئوپلیتیکی قشم درعرصه‌ی رقابت منطقه‌ای در حوزه خلیج فارس باشد. 345 dIelcitra&weiVelcitrA epyT naisreP rof dib fo gninniw lanif ehT,0102,senoZ cimonocE laicepS dna eerF rof retneC. www//:ptth,decnuonna saw egdirB fluG 7791 dIelcitra&weiVelcitrA epyT ni seitinutroppo tnemtsevni eht,0102,senoZ cimonocE laicepS dna eerF rof retneC. narheT,puorG srengiseD onehageN,enoz eerf mhseQ noitcurtsnoc egdirb fluG naisreP ehT,1102,senoZ cimonocE laicepS dna eerF rof retneC."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.