Skip to main content
فهرست مقالات

تعیین حقابه زیست محیطی دریاچه های طشک و بختگان با استفاده از روش طبقه بندی C - میانگین فازی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 21 تا 38)

کلیدواژه ها :

منطق فازی ،سیستم اطلاعات جغرافیایی ،دریاچه‌های طشک و بختگان ،طبقه‌بندی C میانگین فازی

کلید واژه های ماشینی : دریاچه‌های طشک و بختگان ، سطح دریاچه‌های طشک و بختگان ، آب ، تعیین حقابه زیست‌محیطی دریاچه‌های طشک ، طبقه ، فازی ، طبقه‌بندی ، کل سطح دریاچه‌های طشک ، استفاده از روش طبقه‌بندی ، سیوند

انسان می‌تواند با تکنولوژی موجود، طبیعت را مقهور اراده و خواست خود کند؛ ولی در صورت استفاده‌ی نامناسب و مهارنشده از طبیعت، موجب تخریب و بر‌هم‌خوردن تعادل اکوسیستم خواهد شد. آنچه به‌عنوان تخریب محیط زیست از آن یاد می‌شود، نتیجه‌ی برنامه‌ها و سیاست‌های نادرست در مدیریت سرزمین است و نمونه‌ی بارز این مساله، دریاچه‌های طشک و بختگان است. با احداث سد‌های مخزنی (سدهای درودزن و سیوند) و برداشت بی‌رویه از آب رودخانه‌های کر و سیوند برای مصارف کشاورزی، شهری و صنعتی، رژیم آبگیری طبیعی دریاچه‌های طشک و بختگان دچار اختلال‌شده و این امر سبب‌شده این دو دریاچه در فصول مختلف سال، دوره‌های خشک و بدون آب را سپری کنند. این درحالی است که این دو دریاچه، جزء مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشور بوده و طرح‌هایی که در بالادست برای برداشت آب به‌اجرا درمی‌آید، بدون توجه به حفظ حیات دریاچه‌های طشک و بختگان انجام می‌شود. در صورت عدم تعلق حقابه زیست‌محیطی به این دریاچه‌ها، اکوسیستم منطقه به اکوسیستم کویری تبدیل خواهد شد. این مقاله قصد دارد تا آثار سوء ناشی از احداث سدهای فوق را در تغییر چشم‌اندازهای جغرافیایی نشان دهد و سپس به بررسی نقش و اهمیت سیستم اطلاعات جغرافیایی، در برآورد نیاز آبی دریاچه‌ها بپردازد. برای این کار با استفاده از تصویر ماهواره‌ای ETM+ و ترکیب باند‌های (7- 5-2)، سطح دریاچه با توجه به عمق و با استفاده از تکنیک C- میانگین فازی به هفت طبقه دسته‌بندی شد. درنهایت با استفاده از تابع Cut / fill در محیط GIS مشخص شد که حجم آب مورد نیاز سالانه برای پرشدن کل سطح دریاچه، 1592 میلیون مترمکعب است.

خلاصه ماشینی:

"به دلیل توانایی بالای روشطبقه‌بندی C- میانگین فازی در دسته‌بندی سلول‌های تصاویر ماهواره‌ای،در این پژوهش نیز از روش گفته شده برایطبقه‌بندی سلول‌های سطح دریاچه‌های طشک و بختگان استفاده شد. یافته‌های تحقیق پس از پردازش اولیه‌ی مورد نیاز روی تصویر و استفاده از روش طبقه‌بندی C- میانگنی فازی در نرم‌افزار citamoeG ICP ،سطح دریاچه به هفت طبقه یا کلاس(از نظر رنگ و میزان بازتابش)تقسیم شد. روش طبقه‌بندی C- میانگین فازی در نرم‌افزار citamoeG ICP به صورت نظارت نشده انجام می‌شود و نرم‌افزار تعداد طبقه‌ها را براساس این روش به دست می‌آورد(گفتنی است که همه‌ی مراحل توضیح داده شده برای طبقه‌بندی سلول‌های تصاویر ماهواره‌ای با روش فازی در نرم‌افزار،به‌طور خودکار اعمال می‌شود). (به تصویر صفحه مراجعه شود) &%07705TJPG077G% پس از تهیه‌ی لایه سطوح هم عمق با استفاده تابع llif/tUC دربرنامه‌ی جانبی آنالیز سه بعدی نرم افزار siGcrA ،لایه‌هم هم عمق از سطح دریاچه(ارتفاع سطح دریاچه 1520 متر از دریاهای آزاد است)کم شد تا حجم کل دریاچهبه دست آید،این حجم 1592 میلیون متر مکعب محاسبه شد. در نهایت،حجم مورد نیاز برای پر آب شدن کلاس دو،258/42 میلیون متر مکعب محاسبه شد؛یعنی برای پر آب شدن هردو کلاس(کلاس یک و کلاس دو)در مجموع،1261 میلیون متر مکعب آب لازم است،در صورتی که این دو کلاسبه‌طور کامل پر آب باشند،48/42 درصد از کل سطح دریاچه‌های طشک و بختگان را پر خواهند کرد و بقیه‌یقسمت‌های دریاچه به صورت شوره‌زار در خواهد آمد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) با توجهه به جدول(2)ملاحظه می‌کنیم که از کل آب مورد نیاز برای دریاچه‌های طشک و بختگان،در حدود 100میلیون مترمکعب آن،از مسیل‌ها و چشمه‌های اطراف تأمین می‌شود. oN,tnempoleveD & egdelwonK fo lanruoJ,ydutS erhsaN zakraM,noitacilbuP tsriF,sisylanA noitamrofnI rof smetsyS yzzuF,6002,."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.