Skip to main content
فهرست مقالات

برخی از مباحث عمده خدمات اطلاع رسانی در عصر فن آوری جدید

نویسنده:

مترجم:

ISC (12 صفحه - از 83 تا 94)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، خدمات اطلاع‌رسانی ، خدمات اطلاع‌رسانی در عصر فن‌آوری ، کتابداران ، کامپیوتر ، دانش ، اینترنت ، دانشجویان ، کتابخانه ، کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی

با پیشرفت سریع تکنولوژی اطلاعات، تحولات و تغییرات وسیعی در حوزه کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی درحال وقوع است. در این مقاله، چهار مفهوم که ناشی از تاثیر تکنولوژی درکار کتابخانه‌ها و کتابداران هستند مورد بحث قرار می‌گیرد. این چهار مفهوم عبارتند از « جهانی شدن اطلاعات»، «همگرایی»، «واسطه رهایی»، و «توانایی عمل بین نظام‌ها».

خلاصه ماشینی:

"چنانچه قصد داشته باشیم از آن برای کسب درآمد فوق‌العاده زیادی استفاده کنیم، سؤال عمده این است که: «چگونه می‌توان در اینترنت به تجارت پرداخت؟» در عین حال سؤال مهمتر و جالبتر برای کتابداران آن است که: آینده خدمات اطلاع‌رسانی برمبنای مواد چاپی چگونه خواهد بود؟ هربار که فن‌آوری جدیدی پا به عرصه گذاشته است تصور کرده‌ایم که فن‌آوری پیش از آن به کنار خواهند رفت، اما هرگز چنین نبوده است. تحول در خدمات اطلاع‌رسانی آیا خدمات اطلاع‌رسانی سازمانها در حال محوشدن است؟ و یا اینکه چنین نهادهایی هرچه سریعتر خود را با شرایط جدید تطبیق خواهند داد؟ زیرا امکانات مربوط به خدمات اطلاع‌رسانی روبه افزایش است و باز هم سؤال عمده دیگر آن است که: آیا نقش کتابداران و آرشیویستها و دیگرانی که متخصص اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات هستند (و نه آنهایی که متخصص انتقال اطلاعات و مخابرات می‌باشند) گسترش خواهد یافت، تغییر مسیر خواهد داد، یا آن نقش کلا به گروه دیگری محول خواهد شد؟ آیا کتابداران به گروههایی از متخصصان جدید تبدیل خواهند شد تا این امور را اداره کنند؟ در هر صورت، برای پاسخگویی به این چهار سؤال بزرگ نیازمند برخی مبانی فکری می‌باشیم. بطور کلی، اگرچه در این زمینه‌ها خیلی خوب عمل نکرده‌ایم، اما امیدواریهایی وجود دارد: طرح «فراداده‌ها» یعنی داده دربارة داده، که به گفتة کلیفورد لینچ[12] حرکتی است که به این منظور طراحی شده است تا سالها تلاش کتابداران در ارائه محتوای داده‌ها و نیز تلاش متخصصان رایانه‌ای را در ایجاد ساختار اطلاعات به صورتی که قابل فهم ماشین باشد به هم نزدیک کرده و یکی کنند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.