Skip to main content
فهرست مقالات

تابلو اعلانات الکترونیکی BBS و ملزومات آن

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 95 تا 111)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، رایانه ، شبکه ، کامپیوتر ، بانکهای اطلاعاتی ، تبادل اطلاعات ، خط ، انتقال اطلاعات ، تابلو اعلانات الکترونیکی ، ارسال

در این مقاله، ضمن تعریف شبکه و اهمیت آن در اطلاع رسانی، به معرفی یکی از انواع شبکه‌ها، یعنی تابلو اعلانات الکترونیکی،کاربردها و ملزومات آن، ازجمله انواع مودمها و نرم افزارها لازم برای راه‌اندازی این گونه شبکه پرداخته شده است تا کتابداران بتوانند با ویژگیهای آن آشنا شوند.

خلاصه ماشینی:

"LAN و BBS BBS، بیش از آنکه یک نظام رایانه‌ای باشد یک سیستم ارتباطی است و شاید بهتر باشد آن را نوع پیشرفته و جامع تلکس، تلفن و فاکس بدانیم، در صورتی که شبکه محلی (Locat Area Network= LAN) مجموعه از تجهیزات سخت‌افزار و نرم‌افزار برای اشتراک منابع و اطلاعات است و تبادل اطلاعات در آن به فاصله یکی دو کیلومتر محدود می‌باشد. مودم داده‌ها را از رایانه دریافت کرده آن را به امواجی که در خط تلفن قابل انتقال است (شبیه امواج صوتی انسان) و حامل اطلاعات رایانه‌ای می‌باشد تبدیل می‌نماید. خطوط ارتباطی: جهت ارتباط بین دو دستگاه مودم برای انتقال اطلاعات به خطوط ارتباطی نیاز است این خطوط بر سه دسته‌اند: 1- خط تلفن (Dialup) 2- خط اجاره‌ای (Leased Line) 3- خط خصوصی (Private Line) 1- خط تلفن: این خطوط همان خطوط تلفن معمولی شهری است که با گرفتن شماره تلفن با طرف مقابل ارتباط برقرار شده و پس از اتمام کار ارتباط قطع می‌گردد. امکانات تابلو اعلانات الکترونیکی (BBS) با توجه به این که تابلوهای مختلفی در بازار وجود دارند که هریک از آنها توسط شرکت خصی تهیه و ارائه شده است، هر کدام ممکن است امکانات خاص خود را داشته باشد. بخش‌هایی که در زیر به عنوان خدمات یا امکانات تابلو آمده‌اند، آنهایی‌اند که معمولا در اکثر این نظامها وجود دارند: الف- دسته‌بندی و جستجوی اطلاعات: با استفاده از این امکان می‌توان براساس ماهیت اطلاعات دسته‌بندی مناسبی داشت و در این صورت کاربران قادرند براحتی به اطلاعات موردنیاز دسترسی داشته باشند و آنها را به رایانه خود منتقل نمایند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.