Skip to main content
فهرست مقالات

نظام های هوشمند و کاربرد آنها در کتابداری و اطلاع رسانی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 75 تا 84)

کلیدواژه ها :

نظام هوشمند ،کتابداری و اطلاع رسانی ،کتابداری و اطلاع‌رسانی

کلید واژه های ماشینی : هوش ، اطلاعات ، نظام‌های هوشمند ، بازیابی اطلاعات ، کاربر ، نظام‌های ، طراحی نظام‌های هوشمند ، طراحی ، کتابداران ، طراحی نظام‌های هوشمند استفاده

از هوش مصنوعی برای طراحی نظام‌های هوشمند استفاده می‌شود، با این هدف که رفتار هوشمندانة بشر را تقلید نمایند و به او در کارها کمک کنند. با گذشت زمان به سمت نظام‌های هوشمندتر پیش می‌رویم. در حوزة کتابداری و اطلاع‌رسانی نیز نظام‌های هوشمندی طراحی شده‌اند، اما هنوز ساده و مبتدی‌اند و اکثرا توسط افراد غیرکتابدار تهیه شده‌اند. از این نظام‌ها می‌توان در بسیاری از فعالیت‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی از جمله امانت، بازیابی اطلاعات، خدمات مرجع، و ... بهره گرفت. لازم است که کتابداران با طراحان نظام‌های هوشمند همکاری کنند تا به نظام‌هایی منطبق با نیازهای کتابخانة خود دست یابند.

خلاصه ماشینی:

"ir نمایه می شود) شماره نشریه: 24 _ شماره چهارم ، جلد 6 پدیدآور: دکتر اسدالله آزاد، مریم اخوتی مترجم: چکیده از هوش مصنوعی برای طراحی نظام‌های هوشمند استفاده می‌شود، با این هدف که رفتار هوشمندانة بشر را تقلید نمایند و به او در کارها کمک کنند. [37] طراحی نظام‌های هوشمند بسیار خطیر و مشکل است و در طراحی آن‌ها باید نکات زیر در نظر گرفته شوند: هزینه و توجیه: اگرچه نظام‌های هوشمند مزایای بسیاری دارند، ام‍ا به سادگی نمی‌‌توان روی آن‌ها قیمت گذاشت، چرا که کیفی‍ت و امنی‍ت مهم‌تر است و این موارد را نمی‌توان با معیارهای کم‍ی اندازه‌گیری کرد؛ توقعات و انتظارات موردنظر؛ کسب دانش: این نظام‌ها بر دانش افراد متخصص متکی‌ هستند و نحوة کسب این دانش، مشکل اصلی است؛ پذیرش نظام: برخی دلایل روانشناختی، اجتماعی و فنی و سیاسی برای رد نظام‌های هوشمند وجود دارند؛ انسجام نظام؛ فناوری مورد استفاده؛ مسائل اخلاقی: این احتمال وجود دارد که نظام‌های هوشمند طبق پیش‌بینی عمل نکنند و باعث خساراتی بشوند. از این نظام‌ها می‌توان در فهرست‌نویسی، رده‌بندی، بازیابی اطلاعات، جستجوی پایگاه‌ها، خدمات مرجع، امانت بین کتابخانه‌ای، و بسیاری از فعالیت‌های دیگر کتابداری برای کمک به کتابداران و اطلاع‌رسانان و همچنین کاربران استفاده کرد. با توجه به محدودیت‌هایی همچون بودجة کتابخانه، کمبود وقت و تخصص کتابداران، تعدد فعالیت‌ها و بسیاری مسائل دیگر انتظار نمی‌رود که هر کتابخانه‌ای اقدام به طراحی نظام هوشمند خاص خود نماید، بلکه به دلیل صرفه‌جویی در وقت، نیروی انسانی و بودجه، لازم است کتابخانه‌ها یا مؤسساتی در این زمینه فعالیت جدی بنمایند تا نظام‌هایی منسجم و جامع ارائه گردد و از پراکندگی جلوگیری شود. W. "Intelligent multimedia computer systems: emerging information resources in the network environment", Library Hi. Tech 1990, 8: pp. "Validitation method for intelligent systems"."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.