Skip to main content
فهرست مقالات

اینترنت پنهان و منابع اطلاعاتی نهفته در اعماق نامرئی شبکه جهان گستر وب

نویسنده:

ISC (11 صفحه - از 18 تا 28)

کلیدواژه ها :

وب نامرئی ،اینترنت پنهان ،وب پنهان ،وب عمیق ،وب مات ،بازیابی اطلاعات در وب

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، وب ، اینترنت ، منابع اطلاعاتی ، اینترنت پنهان ، اینترنت پنهان و منابع اطلاعاتی ، موتورهای جستجو ، بازیابی اطلاعات ، منابع اطلاعاتی نهفته ، کاربران

مقالة حاضر به تعریف مفهوم اینترنت پنهان یا وب نامرئی و همچنین عوامل مؤثر در ایجاد آن پرداخته است. اجزای مختلف قلمرو تاریک اینترنت نظیر وب عمیق، وب مات، وب شخصی، وب ملکی و وب مرده به تفکیک تشریح‌شده‌اند و چگونگی ایجاد و اهمیت هریک مورد بحث قرار گرفته است. این مقاله ضمن اشاره به حجم و کیفیت قابل‌توجه منابع اطلاعاتی نهفته در اینترنت‌پنهان، بر اهمیت مهارت‌های اطلاع‌یابی در محدودة خارج از حوزة جستجوی موتورهای کاوش تأکید می‌کند. از آنجا که اطلاعات نهفته در دل اینترنت پنهان معمولا از کیفیت بالایی برخوردار است، این بخش از اینترنت اهمیت قابل توجهی دارد و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.نقش کتابداران و متخصصان اطلاع‌رسانی در آگاه‌سازی کاربران اینترنت از وجود وب نامرئی و درنتیجه ارتقای سطح دسترس‌پذیری اطلاعات برای آنان و همچنین نقشی که کتابداران می‌توانند در ساخت دروازه‌های اطلاعاتی ایفا کنند، از دیگر مباحث مطرح‌شده در این نوشتار است.

خلاصه ماشینی:

"al, 2000; Palmpuist, 2000; Kim, 2001, Cothey, 20002; Hargittai, 2002; Ford et al, 2002; Ford et al, 2003) موتورهای جستجو اصلی‌ترین و معمولی‌ترین ابزار کاوش در اینترنت به شمار می‌آیند و معمولا اغلب کاربران از این موتورها برای بازیابی اطلاعات اینترنتی استفاده می‌کنند. با این حال در ساده‌ترین شکل می‌توان این بخش پنهان از اینترنت را به‌طور خلاصه این چنین تعریف نمود: اینترنت پنهان آن بخش از فضای اینترنت است که به هر دلیل، خارج از حوزة جستجوی موتورهای کاوش قرار دارد و بازیابی اطلاعات موجود در آن از طریق استفادة مستقیم از این موتورها میسر نیست (Pedley, 2001; Price & Sherman, 2001). بنابراین، حتی به فرض آن‌که یک موتور جستجو قادر به گسترش حوزة کاوش خود به تمام محیط وب باشد (که البته هنوز هیچ موتوری این توانایی یا ادعا را ندارد)، همواره فاصله‌ای بین اطلاعات واقعی موجود در وب و آنچه که موتور مذکور جستجو می‌کند وجود خواهد داشت. آنچه در حوزة بحث این مقاله می‌گنجد بیان این واقعیت است که حتی در بهترین شرایط همواره بخشی از اطلاعات بازیابی‌شده که ممکن است مرتبط با نیاز کاربر نیز باشد در لایه‌های زیرین صفحات بازیابی‌شده توسط موتورهای جستجو مدفون می‌ماند و جزء وب پنهان محسوب می‌شود. بی‌تردید یا به بیان محتاطانه‌تر، به احتمال زیاد، اطلاعات مرتبط و مفیدی در زمینة مذکور در اینترنت وجود دارد اما نهفته در دل پایگاه‌های اطلاعاتی متعددی می‌باشد که دسترسی به مندرجات آن‌ها فقط با مراجعة مستقیم به پایگاه‌های اطلاعاتی مذکور میسر است نه با جستجو از طریق موتورهای جستجوی عمومی."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.