Skip to main content
فهرست مقالات

وجین ضرورت پویایی کتابخانه ها در مجموعه سازی

نویسنده:

ISC (15 صفحه - از 45 تا 59)

کلیدواژه ها :

وجین ،مجموعه سازی ،خط مشی مجموعه سازی ،مجموعه‌سازی ،خط‌مشی مجموعه‌سازی

کلید واژه های ماشینی : وجین ، کتابخانه ، اطلاعات ، کتابداران ، وجین ضرورت پویایی کتابخانه‌ها ، اهمیت وجین در فعالیت‌های کتابخانه ، آستان قدس رضوی ، وجین مجموعه کتابخانه مرکزی ، مخاطبان ، کتاب‌داری

در این مقاله، با بیان اهمیت وجین در فعالیت‌های کتابخانه، به مهم‌ترین راهکارهای موجود در این زمینه اشاره شده، و با بیان فواید آن برای کتابخانه‌ها، برخی از موانع و مشکلات موجود در این زمینه برشمرده می‌شود. در پایان نیز به جایگاه آن در فعالیت‌های آینده کتابخانه اشاره می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"زمانی که کتابخانه‌ها دریابند که کتابخانه باید دارای مجموعه‌ای برنامه‌ریزی‌شده و نه مجموعه‌ای به تصادف گردآمده باشد و هدف کتابخانه، خدمت هرچه بهتر به مراجعان خود است، آن‌گاه می‌توان نتیجه گرفت که وجین بخشی جدایی‌ناپذیر از فرآیند حفظ مجموعه است. بیشتر آنچه تاکنون گفته شد نیز بر اجرای وجین در مورد آثار چاپی تأکید دارند، اما امروزه و با وجود قالب‌های جدید ذخیره و بازیابی اطلاعات، جایگاه وجین در روند فعالیت‌های کتابخانه‌ای چه می‌تواند باشد؟ یافته‌های «بنکس» نشان داد که وجین مجموعة مورد مطالعة وی تأثیری در افزایش استفاده از مواد باقی‌مانده نداشته است. نسخه تکراری: این مورد مربوط به کتاب‌هایی است که بنا به شرایط و موقعیت زمانی از عناوین پرمراجعه بوده‌اند و بنابراین از آن‌ها نسخه‌های تکراری تهیه و در مجموعه قرار داده شده است، اما در شرایط فعلی اهمی‍ت موضوعی خود را از دست داده‌اند و یک نسخه از آن نیز در مجموعه کفایت می‌نماید. بنابراین کتابداران با دست‌مایه قراردادن آیین‌نامه وجین و تکمیل این فرم جامعه استفاده‌کننده را در دستیابی به منابع و مواد جدید و استفاده از مجموعه یاری رسانند: 1- کهنگی و منسوخ شدن محتوا به‌لحاظ دریافت ویرایش‌های جدیدتر، ارائه افکار و ایده‌های نو در حیطة آن علم 2- نسخه‌های مکرر: وجود نسخه‌های تکراری و مازاد 3- فرسودگی و نقصان: به لحاظ فیزیکی، غیرقابل صحافی و مرمت و نیز پارگی و مخدوش‌بودن بخش‌‍‌هایی از کتاب 4- عدم استفاده: حداقل سه سال مورد استفاده قرار نگرفته باشد 5- «مورددار» بودن: به‌لحاظ مسائل دینی، اخلاقی، سیاسی، تصاویر و..."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.