Skip to main content
فهرست مقالات

سیستم های کتابخانه ای یکپارچه با کد منبع باز

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 101 تا 108)

کلیدواژه ها :

: نرم‌افزار با کد منبع باز ،نظام‌های کتابخانه‌ای ،نظام‌های یکپارچة کتابخانه‌ای

کلید واژه های ماشینی : کد منبع باز ، نرم‌افزار ، کتاب ، سیستم ، نرم‌افزارهای با کد منبع ، لینوکس ، کتابداران ، سیستم کتابخانه‌ای یک‌پارچه ، کاربران ، مارک

نرم‌افزارهای با کد منبع باز، دارای زیرساخت برنامه‌‌نویسی اشتراکی هستند که کد منبع آن‌ها به رایگان در اختیار عموم گذاشته می‌شود و اجازة اجرا، کپی، انتشار و بهبود نرم‌افزار، بدون محدودیت، به آن‌ها داده می‌شود. در این مقاله چند سیستم کتابخانه‌ای یکپارچه با کد منبع باز که از طریق اینترنت قابل دسترسی می‌باشند مورد بررسی قرار گرفته‌اند. مدیران کتابخانه‌ها و کتابداران می‌توانند با بررسی این نرم‌افزارها نسبت به انتخاب و استفاده از آن‌ها در خودکار‌سازی کتابخانه‌های خود تصمیم بگیرند.

خلاصه ماشینی:

"مدل «منبع باز» دارای زیر ساخت برنامه‌نویسی اشتراکی است و کد منبع آن به رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد و اجازة اجرا، کپی، انتشار، تغییر و بهبود نرم‌افزار، بدون محدودیت به آن‌ها داده می‌شود. «استالمن» بنیانگذار «بنیاد نرم‌افزار رایگان» در نامه‌ای به «دانیل چادنف» (Chudnov, 1999) بنیانگذار «نرم‌افزار منبع باز برای کتابخانه»[4] می‌گوید: «کتابداران باید از پنهان کردن دانش مفید عمومی جلوگیری کنند و این شامل نرم‌افزارهای خصوصی نیز می‌شود». هم کتابخانه‌ها و هم جوامع ایجاد‌کنندة نرم‌افزارهای منبع باز، «فرهنگ هدیه» را در نظر دارند، و هر دو به این شهرت یافته‌اند که اطلاعات خود را آزادانه و بدون محدودیت، برای استفاده یا توزیع مجدد در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. Learning Access ILS [13] این سیستم که با نامKoha west و Open book نیز شناخته می‌شود در سال 2000 توسط نهادهای غیر‌انتفاعی در ایالت واشنگتن ایجاد شد. این برنامه در سال 2001 توسط چند برنامه‌نویس برزیلی ایجاد شد و به سرعت مورد استقبال کتابخانه‌های آن کشور قرار گرفت و برای کتابخانه‌های دانشگاهی و تخصصی کوچک مناسب است. نرم‌افزارهای منبع باز انتخاب راحتی برای کتابخانه‌ها نیستند، زیرا کتابخانه باید افراد بیشتری را برای پشتیبانی سیستم خود به‌کار‌‌گیرد، و خود کتابخانه نیز باید دارای مهارت‌های فنی لازم باشد تا بتواند توسعة سیستم را به عهده گیرد؛ در حالی که با خرید نرم‌افزار می‌تواند از طراح آن بخواهد که آن را براساس نیازهای آن کتابخانه، سفارشی یا طراحی کند. "Open source software: the future of library systems"."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.