Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی همپوشانی و رتبه بندی نتایج بازیابی در فراموتورهای کاوش و موتورهای تحت پوشش آنها

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 42 تا 63)

کلیدواژه ها :

ضریب بازیافت ،موتورهای جستجو ،فراموتورهای جستجو ،ارزیابی موتورهای جستجو ،: فراموتورهای جستجو

کلید واژه های ماشینی : بررسی امکانات جستجوی فراموتورهای کاوش ، رتبه‌بندی نتایج بازیابی در فراموتورهای ، نتایج بازیابی در فراموتورهای کاوش ، رتبه‌بندی موتورها و فراموتورهای کاوش ، بررسی همپوشانی و رتبه‌بندی نتایج ، همپوشانی و رتبه‌بندی نتایج بازیابی ، فراموتورها ، افزایش روزافزون تعداد موتورها ، موتورهای تحت پوشش ، موتورهای جستجوی مشترک زیر پوشش

دسترسی به منابع مرتبط از میان انبوه منابع موجود در اینترنت یکی از دغدغه‌های جدی کاربران به شمار می‌رود. افزایش روزافزون تعداد موتورها و عدم توانایی آنها در جستجوی بسیاری از اطلاعات موجود در اینترنت، موجب طراحی فراموتورها شد. پرسش مطرح این است که آیا این ابزارهای کاوش می‌توانند بسیاری از نیازهای کاربران را در دسترسی به اطلاعات موجود در اینترنت پاسخ دهند؟ پژوهش به منظور بررسی امکانات جستجوی فراموتورهای کاوش، ضریب بازیافت آنها و نیز تفاوت رتبه‌بندی با موتورهای جستجوی مشترک زیر پوشش، انجام شده‌است. یافته‌ها نشان داد که فراموتورها از امکانات جستجوی مناسب برخوردارند و می‌توان برای کاوش و بازیابی مدارک مرتبط و مناسب تا حد زیادی به آنها اعتماد کرد. افزون برآن مشخص شد که بین رتبه‌بندی موتورها و فراموتورهای کاوش، تفاوت معنی‌داری وجود دارد. در نهایت، فراموتورهای دارای ضریب بازیافت و امکانات جستجوی بیشتر معرفی و راهکارهایی برای استفاده از فراموتورهای جستجو به همراه پیشنهادهایی برای پژوهشهای آینده ارایه شد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی همپوشانی و رتبه‌بندی نتایج بازیابی در فراموتورهای کاوش و موتورهای تحت پوشش آنها نام نشریه: فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی (این نشریه در www. پرسش مطرح این است که آیا این ابزارهای کاوش می‌توانند بسیاری از نیازهای کاربران را در دسترسی به اطلاعات موجود در اینترنت پاسخ دهند؟ پژوهش به منظور بررسی امکانات جستجوی فراموتورهای کاوش، ضریب بازیافت آنها و نیز تفاوت رتبه‌بندی با موتورهای جستجوی مشترک زیر پوشش، انجام شده‌است. یافته‌ها نشان داد که فراموتورها از امکانات جستجوی مناسب برخوردارند و می‌توان برای کاوش و بازیابی مدارک مرتبط و مناسب تا حد زیادی به آنها اعتماد کرد. کلیدواژه‌ها : فراموتورهای جستجو، موتورهای جستجو، ارزیابی موتورهای جستجو، ضریب بازیافت مقدمه در دهه 1990، برای غلبه بر دشواری استفاده کاربران از چند موتور جستجو، فراموتورهای جستجو طراحی شدند که قادر به جستجوی همزمان یک پرسش در چندین موتور هستند. فراموتورها مدعی هستند که مرتبط‌ترین مدارک موجود در موتورهای جستجوی زیر پوشش[3] خود را بازیابی می‌کنند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.