Skip to main content
فهرست مقالات

اصل بی طرفی در تحقیق

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 64 تا 70)

کلیدواژه ها :

تحقیق ،علوم انسانی ،محقق ،بی طرفی ،بی‌طرفی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، کتابخانه ، پایگاههای اطلاعاتی ، کاربر ، رفتار اطلاع‌یابی ، فارسی ، رایانه ، جستجوگران ، اعضای هیئت علمی ، دانشگاه

در جریان تحقیق تفاوت عمده‌ای در علوم انسانی و اجتماعی در مقایسه با علوم تجربی دیده‌می‌شود. وجود احساسات طرفدارانه یا مخالفت جویانه و نیز احساس مشخص بودن نتیجه دو آفت عمده‌ای هستند که دقت بیشتر در تحقیقات این علوم را ضروری می‌سازند. طرفداری از یک دین، یک حزب سیاسی، یک شهر، یک تیم ورزشی و... مثالهایی هستند که به وفور در موضوعات تحقیق وجود داشته و خطر عدم رعایت امانت و تغییر غیر موجه نتیجه را ایجاد می‌نمایند. اقدامات ضروری و نکات لازم الرعایه برای جلوگیری از این مشکل (عدم رعایت بی‌طرفی) یکی از محور‌های اساسی بحث روش تحقیق می‌باشد که پس از تبیین ابعاد این مشکل موضوع این مقاله می‌باشند. این اقدامات برای پنج مرحله عمده تحقیق یعنی انتخاب همکاران، تبیین یا اصلاح موضوع، انتخاب روشهای تحقیق، انتخاب منبع و بالاخره تجزیه وتحلیل و جمع بندی نتایج پیشنهاد و توضیح داده شده است.

خلاصه ماشینی:

"به بیانی دیگر، آیا یک عضو هیئت علمی در دانشگاههای در حال توسعه می‌تواند با بهره‌‌گیری از کتابخانه‌های این گروه از دانشگاهها، کتابی یا مقاله‌ای علمی صرف استفاده از کتابهای موجود در دانشگاههای جامع و تخصصی، بنویسد و آیا این امکان وجود دارد؟ ·آمارهای ارائه شده برای مجله‌های فارسی، غیر فارسی و جاری و غیرجاری، آشکار کننده این واقعیت است که دانشگاههای ایران برای نظم دهی به منابع ثروت خود در حوزه اطلاعات (مثلا تولید انواع پایگاهها) اقدام چشمگیر و قابل اعتنایی انجام نداده‌اند. انتخاب پایگاه مناسب با توجه به نوع اطلاعات مورد نیاز: جستجوگرانی که با هدفهای گوناگون تجاری، آموزشی، علمی، سرگرمی، عمومی و مانند آن جستجوی پایگاههای اطلاعاتی یا موتورهای کاوش را دنبال می‌کنند، باید از سواد اطلاعاتی لازم برای تشخیص درست مناسب‌ترین پایگاه یا سایتی که با نوع اطلاعات موردنظر آنها مطابقت داشته باشد برخوردار باشند، محققان از این قوة تشخیص به عنوان "روانشناسی جستجو"[28] نام می‌برند و آن را به عنوان یکی از مؤثرترین عاملهایی که رفتار جستجوگران اطلاعات را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به شمار می‌آورند (13)."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.