Skip to main content
فهرست مقالات

استفاده از اینترنت به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش در کتابخانه های دانشگاهی

نویسنده:

مترجم:

ISC (13 صفحه - از 131 تا 143)

کلیدواژه ها :

اینترنت ،مدیریت دانش ،کتابخانه های دانشگاهی ،: اینترانت ،‌کتابخانه‌های دانشگاهی

کلید واژه های ماشینی : اینترانت ، اطلاعات ، مدیریت دانش ، کتابخانه ، مدیریت دانش در کتابخانه‌های دانشگاهی ، کارمندان ، مدیریت دانش و اینترانت تعریف ، کتابخانه‌های دانشگاهی ، پایگاههای اطلاعاتی ، اشتراک دانش

اینترانت، به عنوان یکی از مؤثرترین ابزارهای نوین مدیریت دانش ظهور کرده است. مقاله حاضر، میزان استفاده 3 کتابخانه دانشگاهی آفریقای جنوبی از اینترانت را به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش گزارش می‌دهد. این کتابخانه‌ها با روش نمونه گیری هدفمند، انتخاب شده و بر اساس یافته‌های متون پژوهشی، به طور مختصر، مدیریت دانش و اینترانت تعریف می‌شوند. مزایای اینترانت به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش و محتوای آن مورد بحث قرار می گیرد. عقاید این 3 کتابخانه درباره مدیریت دانش و استفاده از اینترانت با یافته‌های متون، مقایسه می‌شود. از شواهد چنین بر می آید که اهمیت مدیریت دانش و ارزش اینترانت به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش بر این کتابخانه‌های دانشگاهی پوشیده نیست. در عین حال، از اینترانت به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش آنطور که باید، استفاده نشده است.

خلاصه ماشینی:

"بنابراین، هدف مقاله حاضر این است که نشان دهد تا چه میزان کتابخانه‌های دانشگاهی موجود در آفریقای جنوبی از اینترانت به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش استفاده می‌کنند. مقایسه محتوای اینترانت کتابخانه‌های B, A و C با مقوله‌های شناسایی شده در متون متون کتابخانه A کتابخانه B کتابخانه C اخبار کارمندان + + + راهنماها + + - بودجه + - - گزارشها - + - توافق‌نامه‌ها - - - آرشیوها - - - خط مشیها + + + شابلنهای نامه‌ها - - - اطلاعات مدیریتی + - - منابع آموزشی + - - مجله‌های الکترونیکی - - - فرمها + - - تریبونهای بحث - - - تابلوی اعلانات - - - نکات سودمند - - - با وجود این واقعیت که اینترانت کتابخانه‌های B, A و C اطلاعات هسته تعیین شده در متون را پوشش نداده‌اند، اما اطلاعات منحصر به فرد دیگری که مربوط به فعالیتهای کتابخانه‌هاست، در اینترانت دو مورد از این سه کتابخانه گنجانده شده است (نگاه کنید به جدول4). هدف این مقاله را می‌توان ارائه گزارشی در مورد میزان استفاده سه کتابخانه دانشگاهی آفریقای جنوبی از اینترانت به عنوان ابزاری برای مدیریت دانش قلمداد کرد. در مجموع، با توجه به محتوای پیشنهاد شده، مزایای اینترانت، میزان علاقه کاربران و تنوع نیازهای ایشان، مشهود است که اینترانت می‌تواند در کتابخانه‌های دانشگاهی به عنوان یک ابزار ارزشمند برای مدیریت و اشتراک دانش، مورد توجه قرار گرفته و توسعه یابد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.