Skip to main content
فهرست مقالات

رشد کلان شهرها در جهان

نویسنده:

مترجم:

(14 صفحه - از 3 تا 16)

کلیدواژه ها :

شهر و کلان‌شهر ،آهنگ رشد کلان‌شهر ،تمرکز جمعیت کلان‌شهر

کلید واژه های ماشینی : شهری، کلان‌شهرها، زمین، توسعه، کلان‌شهرهای کشورهای در حال توسعه، جمعیت، رشد، رشد کلان‌شهرها در جهان، آب، قیمت

در این مقاله،دو تن از کارشناسان بخش جمعیت‌شناسی سازمان ملل متحد در زمینهء روند رو به گسترش‌ کلان‌شهرها،تغییر و تحولات آنها در کشورهای توسعه‌یافته و کمتر توسعه‌یافته،تمرکز جمعیت در کلان‌شهرها،آهنگ‌ رشد آنها و ارتباط بین آهنگ رشد جمعیت در کل کشور و کلان‌شهرها به بحث می‌پردازند.

خلاصه ماشینی:

"اشاره به این گسترۀ علمی از تخصصها و هماهنگی،زمانی قابل درک است که برای نمونه یادآوری کنیم کهچگونه مسئلۀ رانت زمین در کلانشهرها می‌تواند هرگونهتوسعۀ پایدار را(بخصوص در فراگرد صنعتی کردن کشور)تابع و تحت تأثیر خود قرار دهد و هرسرمایه‌گذاریدرازمدتی را از نظر اقتصادی بی‌معنا سازد. در شهرهای دیگری چونکراچی دلالی زمین نه تنها بازار زمینهای مسکونیرا در هم ریخته بلکه موجب پراکندگی شدید و ازهم گسیختگی الگوهای توسعۀ شهری شده است،به گونه‌ای که در کنار زمینها و نواحی کاملا بایر ورها شده نواحی مجاور کاملا متراکمی از جمعیت وساخت و ساز را به وجود آورده است. به طور خلاصه،سایر اقدامات بخش دولتی(عمومی)برای افزایش عرضۀ زمین عبارت‌اند از:تدوین مقرراتی به منظور کاستن از جذابیت زمینشهری(به مثابۀ ابزاری در جهت انباشت سرمایه‌ها)که عموما با موفقیت قرین نبوده است،زیرا تعدادزیادی از اقشار طبقات متوسط و بالا در کشورهایغیر سوسیالیستی مستقیم یا غیر مستقیم روی زمینسرمایه‌گذاری کرده‌اند. برای مثال،این برنامه در سئول بهعنوان نمونه‌ای کاملا موفق از دخالت دولت درتنظیم بازار زمین پذیرفته شده ست که طی آنکنترل زمین فقط به صورت کوتاه‌مدت توسطبخش دولتی اثرهای قابل توجهی داشته است. برای مثال،علی رغماینکه فن‌آوری رایانه(تکنولوژی کامپیوتر)بهترینابزار را برای نوگردانی ممیزی عواید و سیستم ثبتزمین عرضه کرده است،علت واقعی اینکه چراهنوز تعداد زیادی از شهرها از سیستمهای قدیمیاستفاده می‌کند و چرا قیمت زمین و مسکن به روزنمی‌شود این است که مالکان نمی‌خواهند مالیاتبپردازند و حکومتها در مقابل شکایات صاحبانزمینها از خود حساسیت نشان می‌دهند[6]. اگرچه طرحهای«زمین(سایت)و خدمات،یکی از اقدامات و استراتژیهای قابل توجه درجهت بهبود سرپناه در کلانشهرهای کشورهای درحال توسعه ارزیابی شده اما به دلیل اینکه به هرحال جزو ساخت‌وسازهای جدید بوده‌اند دربهترین حالت اکثر ساکنان کم‌درآمد کلانشهرهایکشورهای در حال توسعه امیدی به دستیابی به آنهاندارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.