Skip to main content
فهرست مقالات

h index شاخصی نوین برای ارزیابی بازده علمی یک تحقق

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (9 صفحه - از 141 تا 149)

کلیدواژه ها :

h index ،ارزیابی بازده علمی ،بانک اطلاعاتی Scopus

کلید واژه های ماشینی : بانک اطلاعاتی ، بانک اطلاعاتی Scopus ، ارزیابی بازده علمی ، شاخص ، Google Scholar ، ISI Web Science ، بانک اطلاعاتی استنادی ، استناد ، بانک اطلاعاتی Google ، مثالی از بانک اطلاعاتی

Hirsch در سال 2005 میلادی، شاخصی را با عنوان h index ابداع کرده است که به وسیلة آن، بازده علمی دانشمندان و محققان، با عدد نشان داده می‌شود. در این مقاله، تعریف h index همراه با مثالی از بانک اطلاعاتی Scopus، برای درک بهتر تعریف، ارائه شده است. در بخشی از این مقاله، سه بانک اطلاعاتی Google Scholar، Scopus و ISI Web of Science به عنوان منابعی که برای دستیابی به h index می‌توان در آنها جستجو کرد، معرفی شده‌اند. در بخش دیگری از این مقاله مراحل دستیابی به h index که به‌طور خودکار در بانک اطلاعاتی Scopus محاسبه می‌شود، با مثال، ارائه شده است. در پایان مقاله، چگونگی محاسبة h index، به‌طور دستی، و با یک مثال بیان گردیده است.

خلاصه ماشینی:

"در این بررسی، ضمن استفاده از منابع ذکر شده در پایان مقاله، برای درک بهتر و رفع اشکال دربارة مفهوم h index، نگارنده، با بخش گفتگوی مستقیم بانک اطلاعاتی [2] Scopus و نیز از طریق پست الکترونیکی با مبدع این شاخص، (Hirsch) ارتباط برقرار کرده که مفید بوده است. " ترجمة این تعریف، چنین است: «دانشمندی شاخص h را دارد که h مقاله از کل مقاله‌هایی که در طول n سال منتشر کرده است، حداقل h استناد داشته باشد (هر کدام از آن h مقاله، h استناد داشته باشد) و مقاله‌های دیگر او بیشتر از h استناد نداشته باشد. h index این محقق، 1 است؛ بدین معنا که از میان کل مقاله‌هایی که این محقق منتشر کرده است (4 مقاله)، یک مقالة او ـ یعنی همان‌گونه که در تصویر مشاهده ـ می‌شود، مقالة اول او ـ حداقل، 1 استناد دارد (مقالة اول، 4 استناد دارد) و مقاله‌های دیگر او ـ یعنی 3 مقالة دیگر ـ هیچ کدام بیشتر از 1 استناد ندارند (مقالة دوم، سوم و چهارم، به ترتیب 1، 0 و 0 استناد دارد). (تصویر7) تصویر 6 تصویر7 با توجه به قسمت اول تعریف داده شده برای محاسبه h index در ابتدای همین بخش، در تصویر7 بالاترین شمارة مقاله‌ها، 4 است، اما h index ، 4 نمی تواند باشد؛ زیرا بنا به قسمت دوم تعریف، h index به شرطی می تواند 4 باشد که مقالة شماره 4، حداقل 4 استناد داشته باشد؛ اما همان‌گونه که در تصویر دیده می‌شود، تعداد استناد این مقاله، صفر است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.