Skip to main content
فهرست مقالات

درآمدی بر مفهوم مکان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (11 صفحه - از 161 تا 171)

کلیدواژه ها :

مکان ،فضا ،مکان سوم ،محیط اطلاعاتی ،الگوهای مکان ،کتابخانه به عنوان یک مکان ،جهان کوچک

کلید واژه های ماشینی : مکان ، مفهوم مکان ، کتابخانه ، کاربران ، فیزیکی ، حوزه­های ، مفهوم مکان در حوزۀ کتاب‌داری ، فضا ، حوزه­های جامعه‌شناسی و جغرافیای انسانی ، محیط اطلاعاتی

مفهوم مکان از دیر باز مورد توجه حوزه‌های علمی گوناگونی از جمله جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و جغرافیای انسانی قرار گرفته است. بررسیهای مربوط به مکان با تمایز قایل شدن میان مکان و فضا، آغاز می‌گردد. صاحب نظران حوزه‌های جامعه شناسی و جغرافیای انسانی بر این باورند که فضا از جهان مادی و ساختة بشر و نیز جهان طبیعی تشکیل یافته است و زمانی که از طریق افراد، گروه‌ها یا فرایندهای فرهنگی به آن معنا بخشیده شود، به مکان تبدیل می‌گردد. با وجود این، این صاحب‌نظران الگوهای متعددی برای مکان ارائه داده‌اند. از سوی دیگر، مفهوم مکان در حوزة کتابداری و اطلاع‌رسانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. در این بررسیها علاوه بر رضایت کاربران از کتابخانه، بر کتابخانه به عنوان مکانی با ابعاد فیزیکی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تاکید شده است. در این نوشته الگوهای ارائه شده برای مکان از حوزه‌های گوناگون مرور گردیده و خلاصه و جمع‌بندی از تمامی پژوهشهای صورت گرفته در ارتباط با مفهوم مکان در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"در حالی که پژوهشگرانی مانند لکی و هاپکینز (2002) با کمک چارچوب مکان سوم به مطالعة کتابخانه­های عمومی در تورنتو و ونکور پرداختند، فیشر و دیگران (2007) با استفاده از نظریة مکان سوم و الگوی کرسول (نقل در فیشر و دیگران، 2007) و افزودن مفهوم اطلاعات به آنها، کتابخانه عمومی سیاتل[42] را به عنوان یک مکان، از جنبة اجتماعی (چگونگی تعامل با دیگر افراد)، جنبة فیزیکی (معماری و محیط پیرامون)، جنبة اطلاعاتی (منابع و طرح و ساختار طبقه­بندی کتابها) با مصاحبه با سه گروه، یعنی افراد در حال تورق در قفسه­ها، افراد حاضر در دیگر بخشها و افراد موجود در محوطة کتابخانه (چه کاربر و چه غیرکاربر) بررسی نمودند. در این پژوهشها عمدتا بر میزان استفاده و رضایتمندی افراد از خدمات و منابع کتابخانه و نیز دلایل عدم استفادۀ بهینه از کتابخانه تمرکز گردیده و به استثنای چند پژوهشی که در این مقاله شرح مختصری از آنها ارائه گردید، در هیچ یک از پژوهشهای دیگر، بر کتابخانه به عنوان یک مکان اجتماعی تأکید نشده است. "Older adults' frequent visits to a fast-food restaurant: Nonobligatory social interaction and the significance of play in a third place". "Information grounds and the use of need-based services by immigrants in Queens, New York: A context-based, outcome evaluation approach". "Seattle Public Library as place: Reconceptualizing space, community, and information at the central library". edu/pubs/Fisher_2007_Library as Place. "Information grounds: Theoretical basis and empirical findings on information flow in social settings". "The Public Place of Central Libraries: Findings from Toronto and Vancouver". "Small world lives: Implications for public library"."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.