Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رفتار استنادی اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید چمران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 65 تا 86)

کلیدواژه ها :

دانشگاه شهید چمران ،استناد اعضای هیئت علمی ،زمان استناد

کلید واژه های ماشینی : هیئت علمی دانشگاه شهید چمران ، اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید ، استنادی اعضای هیئت علمی دانشگاه ، اعضای هیئت علمی ، استناد ، پژوهش ، دیدگاه‌های اعضای هیئت علمی ، ماده‌های سیاهه وارسی تفاوت ، مجموع نظرات اعضای هیئت علمی ، دیدگاه اعضای هیئت علمی دانشگاه

اخلاق علمی در پژوهش، همواره استناد به نوشته‌های مورد استفاده در تألیف و تحقیق را ضروری ساخته است. استناد به مآخذ مورد استفاده، ابزاری برای رعایت حقوق معنوی افراد است و این رعایت حقوق، به شکل پانویس و یا فهرست مآخذ انجام می‌شود. وجود بیش از 30 روش مختلف برای استنادها و فهرست مآخذ نیز گویای اهمیتی است که تاکنون به «روش» استناد داده شده است. اما یک پرسش همواره برای نویسندگان مقاله‌ها و گزارشهای پژوهشی، بویژه دانشجویان و نویسندگان تازه کار، مطرح بوده و آن این است که اصولا «چه موقع» باید به آثار دیگران استناد کرد. بررسی نویسندگان این نوشته نشان می‌دهد تاکنون هیچ‌گونه تحقیقی درباره زمان مناسب برای استناد و دلایل آن، چه در ایران و چه در خارج از ایران، انجام نشده است. بنابراین، در این پژوهش تلاش شده دلایلی که از نظر اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید چمران برای استناد در پژوهشها و تألیفات، مهم هستند، شناسایی شوند. پژوهشگران امیدوارند یافته‌های این پژوهش بتواند برای تمامی پژوهشگران و مؤلفان در مورد زمان استناد در نوشته‌ها و تألیفاتشان، مفید واقع شود.

خلاصه ماشینی:

"آیا تفاوت معنا‌داری بین دیدگاه‌های اعضای هیئت علمی با مدارک تحصیلی مختلف در مورد هر یک از ماده‌های سیاهة وارسی وجود دارد؟ پیشینة پژوهش نتایج بررسی پژوهشگران در رابطه با موضوع پژوهش برای پیشینه‌های خارج و داخل کشور، به ترتیب به شرح زیر است: ـ پیشینة خارج از کشور «گارفیلد» (1996) در مقاله خود با عنوان «چگونه استناد کنیم؟» معتقد است سنت علمی ایجاب می‌کند هرگاه دانشمند یا پژوهشگر مشهوری مقاله‌ای منتشر می‌کند، باید خوانندگان خود را به مقاله‌های قبلی که به موضوع کار وی مربوط می‌شوند، ارجاع دهد. ) 5/16% 7/54% 9 10 بیان نوشتة دیگران به منظور تصحیح آن 1/35% 7/41% 10 11 نقد اثر قبلی 7/35% 6/41% 11 12 هشدار به پژوهشگران، نسبت به اثری که در شرف انتشار است (که آنان نیز به هنگام استفاده از این اثر، استناد بدهند) 3/45% 2/26% 12 13 بررسی دعاوی حق تقدم دیگران 50% 8/23% 13 14 شناساندن آثاری که به طور نامناسبی نمایه سازی شده، توزیع شده یا به آنها استناد نگشته است 50% 4/22% 14 15 انکار اثر یا عقاید دیگران (ادعاهای انکاری) 2/70% 1/13% 15 همان‌طور که مشاهده می‌شود، در ماده‌های 1 تا 9% فراوانی دو گزینه «زیاد» و «خیلی‌ زیاد»، بیش از 50% است؛ بدین معنا که بیشتر از نیمی از پاسخگویان این موارد را در هنگام استناد در نوشته‌های خود و یا آموزش به دانشجویان خود در نظر دارند و این مسئله بیانگر اهمیت بالای این ماده‌ها از نظر اعضای هیئت علمی در هنگام استناد است. در مورد داده‌های سیاهه وارسی نیز همان‌طور که مشاهده شد (جدول شماره 7) از دیدگاه اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید چمران، «ارائه منابع اطلاعاتی بیشتر برای مطالعه»، «معرفی روش‌شناسی، ابزار و غیره»، «شناساندن انتشاراتی که برای اولین بار ایده یا مفهومی درآنها مورد بحث قرار گرفته است» و «اثبات ادعاها» از مهمترین دلایل استناد در متون و تألیفات ارزیابی شدند، زیرا درصد فراوانی این 4 ماده بسیار به یکدیگر نزدیک است، ولی ماده «اعتباربخشی به داده‌ها و قسمتی از واقعیت ـ ثابت‌های فیزیکی و ..."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.