Skip to main content
فهرست مقالات

مفهوم بافت در حوزه رفتارهای اطلاعاتی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (22 صفحه - از 31 تا 52)

کلیدواژه ها :

بافت ،وضعیت ،رویکرد تفسیری ،رفتار اطلاع یابی ،ایزیک ،رویکرد عینی ،رفتار اطلاع‌یابی

کلید واژه های ماشینی : بافت ، حوزه رفتارهای اطلاعاتی ، رفتار اطلاعاتی ، پژوهش ، مفهوم ، درک رفتارهای اطلاعاتی ، پژوهشگران ، علم اطلاعات ، اطلاع‌یابی ، مفهوم بافت

بافت به عنوان عنصری اساسی برای درک رفتارهای اطلاعاتی، توجه پژوهشگران فراوانی را از این حوزه به خود جلب نموده است. « ایزیک» نام مجموعه کنفرانسهای بین‌المللی است که هر دو سال یک‌بار با محوریت همین مفهوم برگزار می‌شود. با وجود آنکه بیش از یک دهه از معرفی این مفهوم در حوزۀ کتابداری و اطلاع‌رسانی می¬گذرد، تعریفهای ارائه شده برای این مفهوم مانند مفاهیم اطلاعات و نیاز اطلاعاتی، متعدد و تا حدودی متفاوت است. از سوی دیگر، گاهی بافت را با وضعیت یکی پنداشته¬اند. در ارتباط با رویکردهای بافتی نیز اختلاف نظر بسیاری به چشم می‌خورد. برخی از پژوهشگران رویکردهای عینی را در مطالعات خود به کار می¬گیرند و برخی دیگر رویکردهای تفسیری را مناسب‌تر می¬پندارند. این مقاله به معرفی این مفهوم پرداخته و رویکردهای رایج مرتبط با آن و همچنین پژوهشهای انجام شده در ارتباط با مفهوم بافت را به طور اجمال بررسی کرده است.

خلاصه ماشینی:

"چنین استدلال شده است که زمانی که موضوع پژوهش به عنوان الگوهای رفتاری تعریف می¬گردد نیاز اطلاعاتی، جستجوی اطلاعات و استفاده از اطلاعات به عنوان پدیده¬های فرهنگی و اجتماعی مورد بررسی قرار نمی¬گیرند، زیرا عوامل اجتماعی، فرهنگی و تاریخی به عنوان عوامل خارجی به شمار می¬روند. به اعتقاد وی، پژوهشگرانی که در مطالعات خود بافت را مترادفی برای وضعیت می¬پندارند، ویژگیهای مفصلی از محیط دربرگیرندۀ فرایند اطلاع‌یابی را ارائه به یک توصیف عینی و جامع بسنده می¬کنند و به شرح پیوند میان عوامل وضعیتی و فرایند مورد نظر نمی¬پردازند. کنفرانس ایزیک (جستجوی اطلاعات در بافت) بافت، به عنوان عنصری اساسی برای درک رفتارهای اطلاعاتی، توجه بسیاری از پژوهشگران این حوزه را به خود جلب نموده است. «پتیگرو» با استناد به «تومینن و ساولینن» (1997) نتیجه‌ می‌گیرد که مطالعۀ استفاده از اطلاعات را نمی¬توان صرفا برحسب یک فرد یا خارج از یک بافت اجتماعی خاص انجام داد و چالش پیش روی پژوهشگران رفتار اطلاعاتی، شناسایی این عوامل بافتی و درک پیامدهای آنهاست. به کار گرفته شده است؟ بافت اطلاع‌یابی ممکن است توسط مؤلفه‌های مختلف بسیاری نظیر زمان و مکان ظهور نیاز اطلاعاتی، زمان جستجوی اطلاعات، نوع مشارکت‌کنندگان فرایند جستجو، به عنوان مثال، ویژگیهای جمعیت‌شناختی، اجتماعی، حرفه¬ای، آموزشی و رفتاری آنها، هدف از جستجوی اطلاعات، وظیفۀ عینی که این اطلاعات برای آن مورد جستجو قرار گرفته است، فرایندها و وضعیتهای جستجوی اطلاعات و بسیاری دیگر توصیف گردد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.