Skip to main content
فهرست مقالات

هم نویسندگی در میان اعضای هیئت علمی دانشگاه شاهد در نمایه های غیراستنادی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 33 تا 50)

کلیدواژه ها :

همکاری علمی ،دانشگاه شاهد ،نمایه های غیر استنادی ،هم نویسندگی ،نمایه‌های غیر استنادی

کلید واژه های ماشینی : اعضای هیئت علمی دانشگاه شاهد ، میان اعضای هیئت علمی دانشگاه ، نویسندگی ، تولیدات اعضای هیئت علمی دانشگاه ، دانشگاه شاهد ، پژوهشگران دانشگاه شاهد هم‌کاری علمی ، پژوهش ، تولیدات علمی ، دانشگاه شاهد در پایگاه‌های تخصصی ، هم‌کاری علمی

هدف از این پژوهش، بررسی همکاری علمی و هم نویسندگی در میان اعضای هیئت علمی دانشگاه شاهد در پایگاه‌های تخصصی غیر استنادی از سال 2000 تا پایان سال 2008 میلادی است. پایگاه‌های مورد تحقیق عبارتند از: ACS, AIP, CAB, Compendex, Computer Source, Econlit, LISA, Medline, Sport Discus.پژوهش از نوع پیمایشی است و با استفاده از روشهای کمی، هم نویسندگی در پایگاه‌های یاد شده بررسی شده است. نتایج نشان می‌دهد از مجموع 126 تولید علمی، 27/91 % تولیدات به صورت گروهی و 73/8% به صورت انفرادی صورت گرفته است. به لحاظ موضوعی، بیشترین همکاری علمی در حوزۀ علوم پزشکی و فنی و مهندسی و کمترین همکاری در حوزۀ علوم انسانی و کشاورزی بوده است. به لحاظ ملیت پژوهشگران همکار، علاوه بر پژوهشگران خود دانشگاه شاهد و سایر دانشگاه‌های ایران، پژوهشگرانی از کشورهای هند، استرالیا، فرانسه، مالزی، اسلوانی، انگلستان و کانادا با پژوهشگران دانشگاه شاهد همکاری علمی داشتهاند. همچنین، نتایج نشان می‌دهد هم نویسندگی بیشتر در شکل درون سازمانی و با سایر اعضای هیئت علمی خود دانشگاه شاهد صورت گرفته و هم نویسندگی با پژوهشگران خارج از دانشگاه (26/18%) و بویژه همکاری علمی در سطح بین المللی در سطح پایینی (08/6%) قرار دارد.

خلاصه ماشینی:

"همچنین، نتایج نشان می‌دهد هم نویسندگی بیشتر در شکل درون سازمانی و با سایر اعضای هیئت علمی خود دانشگاه شاهد صورت گرفته و هم نویسندگی با پژوهشگران خارج از دانشگاه (26/18%) و بویژه همکاری علمی در سطح بین المللی در سطح پایینی (08/6%) قرار دارد. نتایج نشان می‌دهد کل تولیدات اعضای هیئت علمی دانشگاه شاهد در پایگاه‌های تخصصی بررسی شده 126 مورد و بیشترین آن در پایگاه Medline 06/42% و کمترین آن در پایگاه تخصصی Sport Discus 59/1% بوده است. این نتایج نشان می‌دهد بخش عمدة تولیدات علمی دانشگاه شاهد در سطح بین‌المللی، به صورت گروهی (86/92%) و تعداد کمتری (14/7%) به صورت انفرادی انجام گرفته است. بحث و نتیجه‌گیری نتایج حاصل از این تحقیق نشان می‌دهد دانشگاه شاهد از ابتدای تأسیس تا پایان سال 2008 میلادی دارای 126 تولید علمی در پایگاه‌های علمی غیر استنادی بین‌المللی بوده که بیشترین آن در پایگاه Medline (06/42%) و کمترین آن در پایگاه تخصصی Sport Discus (59/1%) بوده است. این نشان می‌دهد در حوزة علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی همکاری علمی در میان اعضای هیئت دانشگاه شاهد در تولیدات بین‌المللی پایین است که این یافته با یافته‌های «دانش و همکاران» در این‌باره هماهنگی دارد. به طور کلی، نتایج نشان می‌دهد با وجود محبوبیت زیاد هم‌نویسندگی در میان اعضای هیئت علمی دانشگاه شاهد، همکاریهای علمی ملی و بویژه همکاریهای بین‌المللی در سطح پایینی قرار دارد زیرا از کل 115 تولید علمی مشترک، تنها 7 مورد (08/6%) تولید بین المللی مشترک مشاهده می‌شود که رقم بسیار پایینی است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.