Skip to main content
فهرست مقالات

چگونه می توان از امکانات یک برنامه رایانه ای در راستای طراحی رابط کاربری آن استفاده نکرد؟

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (12 صفحه - از 45 تا 56)

کلیدواژه ها :

مارک ایران ،نرم‌افزار رسا ،رابط کاربری ،یونی‌مارک

کلید واژه های ماشینی : رابط کاربری ، مارک ایران ، سیستم جامع کتابخانة ملی ، امکانات مارک ایران ، راستای طراحی رابط کاربری ، یونی‌مارک ، مارک ایران و یونی‌مارک استفاده ، فیلد ، طراحی ، رابط کاربری نرم¬افزار رسا

سیستم جامع کتابخانة ملی (رسا) نظامی است که از شهریور ماه سال 1385 در سازمان اسناد و کتابخانة ملّی جمهوری اسلامی ایران، به کار گرفته شده است. نوشته حاضر بر آن است تا رابط کاربری این نرم‌افزار را مورد بررسی قرار دهد. هدف از بررسی این است که مشخص ‌شود آیا رابط کاربری این نرم‌افزار از امکانات مارک ایران و یونی مارک بهرة بهینه را برده است یا نه. به نظر می‌رسد با اینکه نرم‌افزار رسا، حدّاقل به ادّعای طرّاحان آن، مبتنی بر مارک ایران است اما در آن، از تواناییهای مارک ایران و یونی‌مارک استفاده بهینه‌ای نشده است. این نرم‌افزار می‌تواند با بهره‌مندی از امکانات مارک ایران و یونی‌مارک و حداقل با بهره‌گیری از فیلدهای بلوک 6__ و 7— بسیار بهتر از آنچه اکنون هست، باشد. این نرم‌افزار به یک طراحی دوباره‌، مبتنی بر تمامی توانایی‌های مارک ایران و نیز روزآمدهای جدید یونی‌مارک نیازمند است.

خلاصه ماشینی:

"ir نمایه می شود) شماره نشریه: 46 _ شماره دوم، جلد 12 پدیدآور: مرتضی کوکبی مترجم: چگونه می¬توان از امکانات یک برنامه رایانه¬ای در راستای طراحی رابط کاربری آن استفاده نکرد؟!دکتر مرتضی کوکبی چکیده سیستم جامع کتابخانة ملی (رسا) نظامی است که از شهریور ماه سال 1385 در سازمان اسناد و کتابخانة ملی جمهوری اسلامی ایران، به کار گرفته شده است. در مارک ایران، بلوک مسئولیت معنوی اثر (7—) که در گزینة «جستجو در» نرم‌افزار رسا با گزینه¬های «پدیدآور» و «تنالگان» مشخص شده، به ده فیلد به شرح زیر تقسیم شده است:«نامهای اشخاص700 نام شخص ـ به منزلة سرشناسه (مسئولیت معنوی درجه اول)701 نام شخص ـ (مسئولیت معنوی برابر)702 نام شخص ـ (مسئولیت معنوی درجه دوم)نامهای تنالگانها و همایشها710 نام تنالگان ـ به منزلة سرشناسه (مسئولیت معنوی درجه اول)711 نام تنالگان ـ (مسئولیت معنوی برابر)712 نام تنالگان ـ (مسئولیت معنوی درجه دوم)» (مارک ایران، 1381، 247)"720 نام خاندان ـ مسئولیت معنوی درجه اول721 نام خاندان ـ مسئولیت معنوی برابر722 نام خاندان ـ مسئولیت معنوی درجه دوم730 نام ـ مسئولیت معنوی» (UNIMARC Manual : Bibliographic Format, 1994). گسترش گزینة «موضوع» در نرم¬افزار رسادر مارک ایران، بلوک تجزیه و تحلیل موضوعی (6--) که در گزینة «جستجو در» نرم¬افزار رسا با گزینة «موضوع» مشخص شده، به یازده فیلد به شرح زیر تقسیم شده است:سرعنوانهای موضوعی600 نام شخص به منزلة موضوع601 نام تنالگان به منزلة موضوع602 نام خاندان به منزلة موضوع604 پدیدآور و عنوان به منزلة موضوع605 عنوان به منزلة موضوع606 موضوع (اسم عام یا عبارت اسمی عام)607 نام جغرافیایی به منزلة موضوع610 اصطلاحهای موضوعی کنترل نشده رده بندی676 رده بندی دهدهی دیویی680 رده بندی کتابخانه کنگره686 سایر رده¬بندیها» (مارک ایران، 1381، 205)."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.