Skip to main content
فهرست مقالات

چالشهای اجتماعی برخاسته از رشد شتابان اقتصادی تجربه آسیای جنوب شرقی

نویسنده:

مترجم:

کلیدواژه ها :

عدالت اجتماعی ،رشد اقتصادی مالزی-اندونزی-آسیای جنوب‌شرقی ،بحران مالی

کلید واژه های ماشینی : آسیای جنوب شرقی ، کشور آسیای جنوب شرقی ، مالزی ، اقتصادی ، رشد ، اجتماعی ، اندونزی ، تجربه آسیای جنوب شرقی ، رشد شتابان ، سیاسی

پروفسور چاندار مظفر متفکر برجستهء مالزیایی رشد شتابان اقتصاد در دو کشور آسیای جنوب شرقی،یعنی مالزی و اندونزی را طی سالهای 1970 تا 1990 مورد بررسی قرار داده و چالشهای اجتماعی را که پیامد این رشد شتابان بوده به‌ نقد کشیده است.وی در یک بررسی تطبیقی تفاوتهای ماهوی آثار اجتماعی سیاستهای توسعه را در این دو کشور با اشاره‌ به بحران اخیر اقتصادی در شرق آسیا مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"باوجوداین،هم مالزی و هم اندونزی و در واقع سایر کشورهای منطقه این بحران را باید به عنوان فرصتی مناسب برای بررسی عمیقتر بعضی نظریه‌های ناب امروزی در مورد رشد و توسعه در نظر بگیرند. آیا یک نگرش تک‌بعدی یکی از دلایل اصلی از بین رفتن محیط زیست که شاهد آن در این کشورها هستیم،نبوده است؟آیا این نگرش همچنین به زوال خانواده و جامعه و از بین رفتن ارزشهای اخلاقی در روابط درون جامعه منجر نشده است؟آیا نباید یک نگرش همه جانبه در مورد توسعه اتخاذ کنیم که تأثیر رشد را بر خانواده، جامعه،و محیط زیست در نظر بگیرد؟ بحران مالی،یک جنبۀ زشت دیگر رشد را نیز آشکار کرده است،این امر تا حدودی ناشی از تأکید بر رشد همراه با پذیرش مقادیر زیادی (1). در واقع توسعۀ همه‌جانبه و متکی به خود،که بر توزیع عادلانۀ ثروت در چارچوب حاکمیت دمکراتیک و پاسخگویی در مقابل مردم تأکید دارد باید برنامۀ اصلی اصلاحات اجتماعی و اقتصادی در آسیای جنوب شرقی در طی دهه‌های آینده باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.