Skip to main content
فهرست مقالات

اخلاق دینی و تعامل سایبری

نویسنده:

علمی-ترویجی (حوزه علمیه)/ISC (26 صفحه - از 117 تا 142)

کلیدواژه ها :

اخلاق ،اخلاق دینی ،تعامل سایبری ،اخلاق رسانه و اخلاق کاربران سایبر

کلید واژه های ماشینی : اخلاق دینی ، کاربران ، تعامل ، فضای سایبر ، اینترنت ، اخلاق دینی و تعامل ، تعامل سایبری ، هنجاری ، اخلاق کاربران ، زنان

در این مقاله سعی شده است دربارة خصوصیات آسیب‌زای فضای سایبر بحث شده و اخلاق دینی به عنوان جبران‌کننده و کاهش‌دهندة آسیب‌ها پیشنهاد شود. در مقاله، ابتدا خصوصیات رسانه و سپس عوامل ضعف اخلاق کاربران و در نهایت، دستاوردهای دین در تقویت اخلاق کاربران و راهبردهای تقویت و استحکام اخلاق دینی بررسی شده است. در این مقاله تأکید بر این است که اقدامات ملی و بین‌المللی کارآیی لازم را برای کاهش یا از بین بردن ناهنجار‌ی‌های به‌وجود آمده ندارد، بلکه راهبرد فردی ـ اخلاقی و به صورت مشخص‌تر، اخلاق دینی می‌تواند فضای آسیب‌زای رسانه را به محیطی امن تبدیل کند. اخلاق دینی، هم پشتوانه‌های استدلالی اخلاق کاربران را تحکیم می‌بخشد و هم ضمانت‌ اجرای کارآمدی در اختیار قرار می‌دهد. شرط مکمل راهبرد فردی ـ اخلاقی جامعه‌پذیری دینی، تقویت روحیه خود دیگرپنداری، آشناسازی با پیامد منطقی رفتار کاربران و نهادینه‌سازی امر به معروف و نهی از منکر است.

خلاصه ماشینی:

"308 پیامد منطقی نسبی‌نگری هنجاری، بروز هنجارهای متضاد در دنیای تعامل مجازی کاربران خواهد بود، زیرا کاربران برای نظم‌بخشی به تعاملاتشان در اجتماعات مجازی تازه شکل‌گرفته، ناگزیر می‌شوند هنجارهای متضاد را مطرح کنند 309 و نگرانی از بی‌هنجاری یا تضاد هنجاری در دنیای روابط اینترنتی به این علت است که بی‌هنجاری و تضاد هنجاری در روابط مجازی کاربران محدود نمانده و به صورت نامرئی، اجتماعات واقعی آنها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر آنچه گفته شد، محدودیت‌های دیگری نیز در برابر اقدامات امنیتی در سطح ملی وجود دارد، از جمله اینکه قوانین فعلی کشورها قابل کاربرد در فضای مجازی نیست و اینکه به علت جدید بودن تکنولوژی اطلاعات در بسیاری از کشورها، پلیس آموزش‌دیده و تکنولوژی مناسب برای مبارزه با جرایم سایبری وجود ندارد. علت آن نیز این است که روابط اینترنتی در فضایی صورت می‌گیرد که هیچ سازمانی کنترل عضویت در شبکه‌های مجازی را به عهده نداشته و هیچ سازمان متمرکز جهانی برای مسدود کردن تارنماها وجود ندارد، 328 ازاین‌رو ضعف ضمانت‌های اجرا مستعد بروز رفتارهای هنجارشکنانة اخلاقی خواهد بود. دستاوردهای دین در تقویت رفتار اخلاقی با توجه به عوامل کم‌توجهی افراد به احکام و دستورات اخلاقی، سزاوار است بررسی شود که دین چه نقش‌ها و کارکردهایی در این زمینه می‌تواند داشته باشد یا دستاوردهای دین در رفع محدودیت‌های پیش‌گفتة اخلاقی چیست؟ دین برای جبران کمبود انگیزشی و تضمینی و همچنین تقویت توجه به دستورات اخلاقی، کارکردها و نقش‌های مهمی برعهده دارد که به مواردی از آن اشاره می‌شود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.