Skip to main content
فهرست مقالات

دجال شناسی تطبیقی در الهیات اسلامی و مسیحی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (14 صفحه - از 19 تا 32)

کلیدواژه ها :

دجال ،آنتی کریست ،عدد وحش ،تفسیر نمادین مفاهیم دینی ،مصادیق دجال

کلید واژه های ماشینی : دجال ، مسیح ، اسلامی ، ادیان ، آخر الزمان ، ضد مسیح ، مسیحیت ، منابع دینی ادیان مسیحیت ، مکاشفه یوحنا ، یوحنا

یکی از نقاط مشترک در ادیان ابراهیمی وجود یک نجات دهنده در آخر الزمان است که بر اساس آن شاهد بر چیده شدن بساط ظلم در جهان هستیم. با بررسی در منابع دینی ادیان مسیحیت و اسلام به علایم مشترکی برای واقعه عظیم ظهور می رسیم که یکی از آنها ظهور دجال در اسلام و آنتی کریست (ضد مسیح) در مسیحیت است. هرچند که پیشینه و پسینه هر دو دین درباره این مفهوم باهم متفاوت است، اما نقاط مشترک هم در این زمینه یافت می گردد که از مهمترین نقاط مشترک رویارویی با مصلح در برپایی حکومت عدالت محور است. در این مقاله، ضمن بررسی این مفهوم مشترک در این دو دین، به بررسی عملکرد وی در منابع اسلامی اشاره کرده ایم و بر اساس کد رمزهای مطرح شده در منابع مسیحی و اسلامی، به بررسی مصادیق این مفهوم مشترک در الهیات مسیحی و اسلامی پرداخته ایم.

خلاصه ماشینی:

"مستر هاکس در قاموس کتابمقدس بر این باور است که اصطلاح پسر انسانهشتاد بار در عهد جدید به کار رفته که فقط سیمورد آن با حضرت مسیح(ع)قابل تطبیق است وپنجاه مورد دیگر از مصلحی سخن می‌گوید که درآخر الزمان ظهور خواهد کرد(هاکس 1349:219). دجال صفت است که برای شخص یا جریانی کهپیش از ظهور منجی آخر الزمان در دوره‌ای دنیا را پراز ظلم و ستم می‌کند و نهایت امر او هم نابودی بهدست حضرت ولی عصر(عج)است که دنیا را ازلوث وجود و ستم او پاک خواهد نمود(حسینیدشتی،1369:362/3). این رمزگشایی به اندازه‌ای مورد توجه بوده وعلاقه به دست‌یابی به مصداق مشخصی برای اینمفهوم روزافزون گشته است که همواره در هر عصرو زمان عده‌ای به نام دجال معرفی شده‌اند و البته،ارزش عددی حروف اسم آنها هم همواره مدنظر بودهاست. اگر بارکد در جایگاه آنتی کریست قرار بگیرد،پس قابلیت تلقی جریانی آن قوت خواهد یافت،زیراکتاب مقدس مشخصات دقیق ضد مسیح را بیاننکرده است و شورای کلیسا هم سعی داشته ذهنجامعه را به این قسمت از مکاشفات یوحنا ببرد کهالحال دجالان بسیار ظاهر شده‌اند :sslenniH( . مصادیق دجال آنچه به عنوان مصداق برای دجال می‌توان بیاننمود،نظام سرمایه‌داری و لیبرال است؛حتی دربارهضد مسیح هم تلقی جریانی نظام سرمایه‌داری دارایقوت است،زیرا همان‌گونه که پیش از این ذکرکردیم،با توجه به این رمز در مکاشفات یوحنا کهخرید و فروش و یافتن شغل منوط به در دستداشتن عدد وحش 666 است،زیرا اگر مقصود از اینعدد بارکد باشد،محصول نظام سرمایه‌داری است. 3-هر دوی این مفاهیم از نظر نام ابهام دارند،اماابهام ضد مسیح با توجه به عدد وحش(666)بیشتر است و به همین دلیل،تلاش برایرمزگشایی از این عدد سال‌هاست دغدغه جامعهکلامی مسیحیت است؛به گونه‌ای که در طولتاریخ به دنبال معرفی مصداق برای این مفهومبوده‌اند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.