Skip to main content
فهرست مقالات

دموکراسی و گسترش NGO ها در اروپای مرکزی و خاوری

نویسنده:

مترجم:

(4 صفحه - از 58 تا 61)

کلید واژه های ماشینی : اروپای مرکزی و خاوری ، دموکراسی ، دموکراسی ، دولت ، کشورهای اروپای مرکزی و خاوری ، سیاسی ، سازمانهای غیردولتی در کشورهای اروپای ، کمونیسم ، گسترش سازمانهای غیردولتی ، شوروی

هدف این مقاله بررسی فشارهای دولتی بر رفتار سازمانی در پیوند با فرایند دموکراسی‌سازی و گسترش‌ سازمانهای غیردولتی در کشورهای اروپای مرکزی و خاوری است که زیر نفوذ کمونیسم بوده‌اند.شیوهء مدیریت دولتی در این کشورها که زیر سایهء قوانین کمونیستی بوده‌اند،بسیار متفاوت با جوامع دموکراتیک‌ است.زیر نفوذ کمونیسم،سیاستهای دولتی به سوی ایجاد وابستگی دولتی کامل حرکت می‌کند؛اما این‌ سیاستهای باید با سیاستهای مبتنی بر ارزشهای دموکراتیک،جایگزین شود.بررسی امر این نکته را آشکار می‌کند که در کشورهای اروپایی مرکزی و شرقی،دموکراسی می‌تواند به بهترین گونه برقرار شود تا ابزاری‌ برای آغاز خصوصی‌سازی و رشد و گسترش سازمانهای غیردولتی باشد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده هدف این مقاله بررسی فشارهای دولتی بر رفتار سازمانی در پیوند با فرایند دموکراسی‌سازی و گسترش‌ سازمانهای غیردولتی در کشورهای اروپای مرکزی و خاوری است که زیر نفوذ کمونیسم بوده‌اند. این امر بر ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه که زیر فرمان شوروی بود و نیز بر چگونگی پیشرفت سرمایه‌های اجتماعی اثری‌ چشمگیر داشت زیرا این دولتها سازمانهای اجتماعی را ایجاد و کنترل می‌کردند و آنها را برای آموزشهای حزبی‌ و کنترل جامعه به کار می‌گرفتند. پیشرفت در چارچوب‌ قانونی و حقوقی برای‌ بخشهای غیردولتی،گامی‌ مهم در توسعهء فضای مناسب‌ برای خصوصی شدن و رشد و گسترش بخش غیردولتی و غیرتجاری یا بخش سوم در کشورهای کمونیستی‌ پیشین اروپای مرکزی و خاوری به شمار می‌رود. تقویت NGO ها در اروپای خاوری و مرکزی: پیشرفت در چارچوب قانونی و حقوقی برای‌ بخشهای غیردولتی،گامی مهم در توسعهء فضای‌ مناسب برای خصوصی شدن و رشد و گسترش بخش‌ غیردولتی و غیرتجاری یا بخش سوم در کشورهای‌ کمونیستی پیشینی اروپای مرکزی و خاوری به شمار می‌رود. حکومتها در کشورهای‌ اروپای مرکزی و خاوری با دور شدن از بخش سوم‌ (حوزهء فعالیت NGO ها)فضای انعطاف‌پذیری برای‌ خصوصی شدن و رشد و توسعهء دستگاههای‌ غیردولتی پدید می‌آورند. حال آن که مطالبهء ذهن مخاطب این است که اولا جایگاه این روشنفکران در اردوگاه اتهام‌زنندگان مورد بررسی قرار بگیرد و دوم این که جهش جایگاهی از طبقهء محروم به طبقهء متوسط برای حاشیه‌نشینان مسلمان چه تأثیری در صورتبندی اجتماعی،سیاسی و اقتصادی آینده فرانسه و اروپا دارد که باید مورد بی‌مهری واقع‌ شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.