Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی اشتغال در استان تهران بر پایه مدل تحلیل اقتصاد پایه در دوره‌ی 75 ـ 1355

نویسنده:

(16 صفحه - از 120 تا 135)

کلید واژه های ماشینی : اشتغال، استان، پایه، استان تهران، صنایع، صنعت، اقتصاد پایه، بررسی اشتغال در استان تهران، بررسی نسبت مکانی شهرستان، پایه مدل تحلیل اقتصاد پایه

اشتغال در سالهای اخیر اصلی‌ترین دغدغه موجود در کشور می‌باشد.با توجه به اینکه کشور ما دو منبع بسیار مهم اشتغال‌زایی‌ یعنی نیروی انسانی فعال و جوان و همچنین منابع سرشار طبیعی را داراست با شناخت دقیق مزیت‌های مختلف کشور از جمله‌ استانها شهرستانهای تابعه می‌توان به این دغدغه مهم پاسخ گفت و در زمینه حل بیکاری تلاش کرد. استان تهران با داشتن حدود 7/11 درصد از مجموع جمعیت بیکار کشور از عمده‌ترین مناطق انباشت بیکاران می‌باشد.بنا بر این‌ باید مزیت‌های این استان و شهرستانهای تابعه آنرا شناخت و توجه و عنایت لازم را به مناطق مستعد این استان مبذول داشت. براساس اهداف تحقیق حاضر در زمینه اشتغال استان تهران به دنبال تجزیه و تحلیل روند رشد اشتغال بخشهای عمده اقتصادی‌ طی مقاطع 1355،1365،1375 و همچنین تعیین بخشهای پایه در اقتصاد استان و شهرستانهای تابعه آن می‌باشیم.در این‌ تحقیق برای شناسایی بخش‌های پایه از مدل اقتصاد پایه استفاده شده است که براساس نتایج حاصل از این مدل بخش‌های‌ خدمات آب و برق و گاز و صنعت به عنوان بخش پایه و بخش‌های کشاورزی معدن و ساختمان به عنوان بخش غیرپایه در سطح‌ استان نسبت به متوسط کشور شناسایی شده‌اند. بنا بر این با توجه به این مدل در سطح استان باید به بخش‌های خدمات آب و برق و گاز و صنعت بیشتر توجه نمود.

خلاصه ماشینی:

"5-1-2-نسبت مکانی شهرستان کرج‌ الف-بررسی نسبتهای مکانی شهرستان کرج نسبت به‌ استان برطبق جدول شماره(5)در سال 1355 بخشهای‌ پایه‌ای کشاورزی،ساختمان و صنعت به ترتیب اولویت‌ دارای بیشترین نسبت مکانی برابر با 61/5،51/1 و 09/1 می‌باشند که نشانگر آن است که شهرستان کرج‌ دارای مزیت خوبی در زمینه کشاورزی می‌باشد که بالا بودن‌ نسبت مکانی این بخش بدلیل بالا بودن نسبت زیربخش‌ کشاورزی و شکار است،که البته در این بخش زیربخش‌ ماهیگیری هم فعالیتی پایه به حساب می‌آید. در طی سالهای 55 و 65 فعالیت استخراج کانی‌های غیرفلزی‌ از بخش معدن فعالیتی پایه‌ای می‌باشد اما در سال 1375 مزیت خود را از دست می‌دهد اما طی هرسه سال 55،65 و 75 صنعت محصولات کانی غیرفلزی با نسبت‌های‌ مکانی 72/7،54/3 و 36/3 فعالیت پاپه‌ای است و نیاز به‌ توجه و سرمایه‌گذاری در این بخش همانند قسمت قبل‌ (نسبت به استان)را می‌طلبد. 6-نیتجه‌گیری و پیشنهادات در این بخش نتایج کاربرد تکنیک اقتصاد پایه مورد تحلیل قرار گرفته است که به منظور شناخت فعالیتهای پایه‌ از تکنیک ضریب(نسبت)مکانی استفاده گردیده است و نتایج آن به شرح ذیل است: الف-استان تهران در هرسه مقطع مورد بررسی یعنی سالهای 1355، 1365 و 1375 بخشهای خدمات،آب و برق و گاز و صنعت بخشهای پایه‌ای بوده‌اند. هـ-شهرستان دماوند در این شهرستان،بخش کشاوری و ساختمان در مقاطع مورد بررسی جز فعالیتهای پایه نسبت به استان‌ بوده‌اند،این نسبت در بخش کشاورزی بسیار بالاست که‌ ناشی از زیربخش کشاورزی و شکار می‌باشد و بخش‌ صنعت در طی هرسه مقطع بجز نسبت به استان در سال 65 بخش پایه‌ای بوده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.