Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن، اقتصاد نوین و بازار کار ایران

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 110 تا 127)

کلیدواژه ها :

جهانی شدن ،ایران ،اقتصاد نوین ،اشتغال ،بازار کار

کلید واژه های ماشینی : اقتصاد، بازار کار، بازار کار ایران، اشتغال، اقتصاد نوین، تولید، جهانی شدن، تجارت، کار، اقتصاد نوین بر بازار کار

پژوهش حاضر بر آن است تا تأثیر جهانی شدن را به عنوان بخشی از اقتصاد نوین بر بازار کار مورد مطالعه قرار دهد. جهانی شدن فرایند یکپارچگی اقتصادی در گذر شتابان زمان است و به‌دلیل همگرایی ساختارها و افزایش همکاری‌های اقتصادی در سطح بین‌الملل, تعامل گسترده‌ای را میان افراد، نهادهای اقتصادی و اجتماعی و دولت‌ها به‌وجود آورده است. بازارها در فرایند جهانی شدن تحت تأثیر یکدیگر دستخوش تغییر می‌شوند. فرضیة مطالعة حاضر آن است که جهانی شدن ساختار بازار کار در ایران را به شکل مثبتی تحت تأثیر قرار می‌دهد. یافته‌های مطالعة حاضر برای سال‌های 1381 – 1338 گویای آن است که جهانی شدن از طریق تجارت تأثیر مثبتی بر اشتغال نیروی کار دارد. توسعة تجارت از طریق گسترش صادرات کالای صنعتی، افزایش درجة رقابت‌پذیری بین بنگاه‌های داخلی و خارجی و ارتقاء کیفیت تولید، نرخ رشد اقتصادی و متغیرهای بازار کار ایران را به شکل مثبتی تغییر می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"4. جهانی شدن و بازار کار ایران انتظار می‌رود در فرایند جهانی شدن،بازار کار انعطاف‌پذیرتر،شفاف‌تر و قوانین و مقررات بازار کار به نحوی اصلاح شود که منافع کارفرمایان نیز بر مبنای متغیرهای اقتصادی تعیین شود، چون تقاضای نیروی کار تابع سطح تولید،دستمزدهای واقعی،هزینهء استفاده از سرمایهء واقعی، فناوری تولید،قوانین و مقررات بازار کار می‌باشد،بهبود در آنها می‌تواند بازار کار و تقاضا برای‌ اشتغال را متأثر سازد. اکنون نتایج رابطهء بلندمدت بین متغیرها به شرح زیر ارایه و مورد بررسی قرار می‌گیرد: (به تصویر صفحه مراجعه شود) (1) Serial Correlation همان طوری که از رابطهء فوق قابل مشاهده است،علامت تمامی ضرایب برآورد شده با مبانی‌ نظری سازگار است و تولید ناخالص داخلی بدون نفت بیشترین تأثیر را بر متغیر وابسته دارد و لذا می‌بایستی در تدوین سیاست‌های بازار کار به این نکته توجه ویژه صورت گیرد. معنای این سخن آن است که توسعهء تجارت از طریق گسترش‌ صادرات کالای صنعتی،افزایش درجهء رقابت‌پذیری بین بنگاه‌های داخلی و خارجی و تولید کالاهای با کیفیت بالاتر می‌تواند نرخ رشد تولید و به تبع آن سطح اشتغال در بازار کار را متأثر سازد. در مجموع جهانی شدن از طریق صادرات و واردات می‌تواند تحرک تازه‌ای در بازار کار ایجاد کند و کشش تقاضای نیروی کار نسبت به صادرات و واردات و تولید بر این اساس در بلندمدت افزایش‌ می‌یابد این فرایند از طریق افزایش رشد اقتصاد بر افزایش اشتغال اثر مضاعفی خواهد گذاشت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.