Skip to main content
فهرست مقالات

بورس الکترونیک و راهکارهای توسعه آن در ایران

نویسنده:

ISC (21 صفحه - از 86 تا 106)

کلیدواژه ها :

ایران ،بورس الکترونیکی ،بورس اوراق‌بهادار ،راهکارها

کلید واژه های ماشینی : الکترونیکی، بورس اوراق بهادار، اطلاعات، فناوری اطلاعات، بورس اوراق بهادار تهران، اینترنت، تجارت الکترونیکی، بورس الکترونیکی، شبکه، بانکداری الکترونیکی

از آنجایی‌که رشد و پویایی اقتصاد کشور بدون مشارکت تمامی اقشار جامعه امکان‌پذیر نمی‌باشد، فراهم‌سازی امکان سرمایه‌گذاری عمومی از طریق بورس اوراق ‌بهادار می‌تواند گامی در جهت افزایش مشارکت جمعی در توسعة اقتصاد ملی محسوب گردد. هدف این مقاله بررسی زیرساخت‌ها و ارایة راهکارهای مناسب جهت ایجاد و گسترش داد و ستدهای الکترونیکی سهام در بازار سرمایه کشور می‌باشد. در این راستا، روش تحقیق بکار گرفته شده از نوع توصیفی ـ تحلیلی است و ابزار جمع‌آوری اطلاعات و آمار آن به روش کتابخانه‌ای می‌باشد. نتایج مطالعه نشان می‌دهد بورس اوراق ‌بهادار تهران با توجه به کمبود امکانات فنی و مخابراتی، عدم گسترش و نفوذ بانکداری الکترونیکی، فقدان قوانین و مقررات ضروری و عدم فرهنگ‌سازی، به پیاده‌سازی داد و ستد الکترونیکی سهام، به‌صورت کارا و مؤثر قادر نیست. لذا، با انجام اقداماتی در جهت فراهم‌سازی زیرساخت‌های پیشنهادی در یک افق زمانی نزدیک، این‌کار تا اندازة زیادی عملی خواهد گردید.

خلاصه ماشینی:

"به منظور پوشش تمامی ایرانیان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه،راه‌اندازی یک‌ شبکه ملی داد و ستد الکترونیکی اوراق بهادار در ایران-بدون توجه به مکان جغرافیایی‌ استقرار آنها در داخل یا خارج از کشور-که با روز آمد سازی دانش فنی،به کارگیری‌ (1)اداره مطالعات و بررسی‌های اقتصادی(1379) (2) Inter-Markrts امکانات شبکه‌های پیشرفته داد و ستد اوراق بهادار،بهره‌گیری از پیشرفت‌های پدید آمده‌ در زمینه ارتباطات راه دور-به ویژه شبکه اینترنت و پروتکل‌های ویژه آن برای انتقال‌ داده‌ها-و نیز با روز آمدسازی قوانین و مقررات ناظر بر انتقال الکترونیکی وجوه مالی در کشور مرتبط باشد ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به مطالب و آمارهای اشاره شده،می‌توان گفت که ایران می‌باید در راستای بخش‌ دوم برنامه راهبردی بورس اوراق بهادار خود،به ایجاد و توسعه تجارت الکترونیکی از طریق‌ ایجاد و گسترش زیر ساخت‌های مربوط به آن-از جمله افزایش ضریب نفوذ خطوط تلفن ثابت‌ و همراه،تعداد رایانه‌های شخصی و ضریب نفوذ اینترنت می‌باشد-اقدام و در این راستا اقدامات‌ لازم و کافی جهت پیشرفت‌های فنی و مخابراتی،تا رسیدن به سطح متوسط جهانی و سپس در سطح دیگر کشورهای موفق در تجارت جهانی،را دنبال نماید. علاوه بر توضیحاتی که در مباحث‌ قبل در خصوص جایگاه و فاصله وضعیت فنی و مخابراتی کشور ارایه شد،می‌توان به وجود و اهمیت تلفن‌های همراه نسل سوم در جامعه که ارتباط و انجام عملیات اینترنتی را ممکن‌ می‌سازد،اشاره کرد،که از این طریق هر فرد ایرانی می‌تواند به وسیله تلفن همراه خود به مرکز داد و ستد الکترونیکی بورس اوراق بهادارمتصل شده و علاوه بر خرید سهام،به پرداخت وجه آن‌ توسط همین وسیله اقدام نماید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.