Skip to main content
فهرست مقالات

کاربرد انواع توابع ریاضی در برآورد مدلهای اقتصادی و بازرگانی ایران

نویسنده:

ISC (38 صفحه - از 93 تا 130)

کلید واژه های ماشینی : مدل ، برآورد ، تابع ، برون‌یابی معادلات رفتاری متغیرهای بازرگانی ، مدلهای برآورد خطی و غیرخطی ، اقتصادی ، مدلهای برآورد ، بازرگانی ، رگرسیون ، برآورد مدلهای اقتصادی

هدف مقاله، طرح اشکال مختلف مدلهای برآورد خطی و غیرخطی رگرسیونی است.از این مدلها می‌توان در چهارچوب درون‌یابی و برون‌یابی معادلات رفتاری متغیرهای بازرگانی و اقتصادی در سطح خود و کلان استفاده به عمل آورد.بررسی چند مدل برآورد ایران در تناسب با اشکال تابعی بر توانایی استفاده از این مدلهای جهت پیش‌بینی متغیرها برای افقهای کوتاه مدت و میان مدت تاکید می‌ورزد.

خلاصه ماشینی:

"بررسی چند مدل برآورد ایران در تناسب با اشکال تابعی بر توانایی استفاده از این مدلهای جهت پیش‌بینی متغیرها برای افقهای کوتاه مدت و میان مدت تاکید می‌ورزد. ترسیم نمودار متغیرها و تشریح مبانی نظری روابط علی در چارچوب مباحث علمی، شرط نخستین مدلسازی است، اما مجهز بودن به ساختارشناسی روابط میان متغیرها و علت‌یابی حرکات و رفتار گذشته آنها، علاوه بر در اختیار داشتن دانش مربوط و شناخت انواع اشکال تابعی مدلها و مهارت در تشخیص دقیق آنها، ضروری است. (1989)ahcelB,(1979)edakhcS kralC (به تصویر صفحه مراجعه شود) (5)از دیگر اشکال توابع نمایی ساده، سه رابطه(6)، (7)و(8)می‌باشند که برای برآورد آنها از تبدیل نیمه‌لگاریتمی استفاده می‌شوند. شکل نیمه لگاریتمی معادله نیمه لگاریتمی، نمونه دیگری از اشکال غیرخطی تابع است که می‌توان با استفاده از مدل رگرسیون خطی برآورد کرد و ممکن است حاوی رگرسورهای لگاریتمی یک یا چند متغیر مستقل باشد. مقایسه و مطالعه این اشکال تابعی با سایر اشکال، به ویژه در جدول(1)می‌تواند بصیرت استفاده از مدلهای مختلف را هنگام برآورد روابط میان متغیرها، افزایش درخور توجهی دهد، با این توجه که مدلهای برآوردی مورد ایران برای بیشتر آنها ارایه نشده است. (1981)ydissaC,(1979)edakhcs kralC,(1989)reyoM nagiuG cM (به تصویر صفحه مراجعه شود) شکل ساده‌تر معادله معکوس به صورت زیر است که با در نظر گرفتن‌، تبدیل به رگرسیون یک متغیره شده به سادگی با استفاده از روش‌ slo قابل برآورد است. حال با جایگزینی دیفرانسیلهای حاصل در معادله(1)، مدل خطی بر اساس نرخ رشد متغیرها به دست می‌آید و این مدل برای داده‌های واقعی متغیرهای مورد مطالعه در سالهای 1372، 1361 برازش شد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.