Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر صادرات بر صنایع کشور (دوره 74- 1346)

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 27 تا 52)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، صنایع، رشد صادرات، تأثیرات صادرات بر صنایع کشور، تأثیر رشد صادرات کالاهای صنعتی، روند صادرات کالاهای صنعتی بررسی، تأثیر رشد صادرات، توسعه صادرات، صادرات کالاهای صنعتی، رشد تولیدات صنایع کارخانه‌ای کشور

هدف اصلی این مقاله،بررسی،تجزیه و تحلیل و تأثیر رشد صادرات کالاهای صنعتی‌ بر رشد تولیدات صنایع کارخانه‌ای کشور است تا به این سؤال اساسی جواب دهد که آیا صادرات بر رشد تولید بخش صنعت مؤثر می‌باشد و در صورت تأثر مثبت صادرات بر رشد تولید،کدام زیر بخش صنعتی دارای بیشترین درجه تاثیرپذیری بوده و به عبارت‌ بهتر،کدام زیربخش در نتیجه سیاستهای توسعه‌دهنده صادرات،از رشد بیتشری‌ بخوردار خواهد شد؟ میزان تأثیرگذاری با کمک یک مدل نئوکلاسیک مورد برآورد و کنکاش قرار می‌گیرد.اطلاعات مورد استفاده،سالانه بوده و دوره 74-1346 را دربرمی‌گیرد.در بخش اول،روند صادرات کالاهای صنعتی بررسی می‌شود.در بخش دوم،ارتباط بین‌ نرخ رشد صادرات و نرخ رشد تولید مطالعه می‌گردد تا از این رهگذر،تأثیر توسعه‌ صادرات بر صنعت و هریک از زیربخشهای اساسی آن(در حد طبقه‌بندی دو رقمی‌ ISIC ویرایش دوم)مشخص گردد.در بخش پایانی،نتایج حاصل از تحقیق و پیشنهادات‌ ارایه می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"تأثیرات صادرات بر صنایع کشور (دوره 74-1346) دکتر اکبر توکلی*مسعود هاشمیان اصفهانی** چکیده هدف اصلی این مقاله،بررسی،تجزیه و تحلیل و تأثیر رشد صادرات کالاهای صنعتی‌ بر رشد تولیدات صنایع کارخانه‌ای کشور است تا به این سؤال اساسی جواب دهد که آیا صادرات بر رشد تولید بخش صنعت مؤثر می‌باشد و در صورت تأثر مثبت صادرات بر رشد تولید،کدام زیر بخش صنعتی دارای بیشترین درجه تاثیرپذیری بوده و به عبارت‌ بهتر،کدام زیربخش در نتیجه سیاستهای توسعه‌دهنده صادرات،از رشد بیتشری‌ بخوردار خواهد شد؟ میزان تأثیرگذاری با کمک یک مدل نئوکلاسیک مورد برآورد و کنکاش قرار می‌گیرد. در رابطه با صنایع شیمیایی،به استثنای بخش پتروشمیمی که باید به‌طور مجزا مورد بررسی قرار گیرد و احتمالا دارای اثر ثبت صادرات بر تولیدات است،باید این توجه را داد که این صنایع تحت تأثیر سیاستهای درون‌نگر بوده و از لحاظ میزان فعالیت صنعتی در حد و ابعادی که قابل رقابت بزرگتر خارجی باشد،نبوده‌اند. هرچند که در دوره مورد بررسی،سیاست جایگزینی واردات،سیاست غالب توسعه صنعتی بوده‌ است،اما نتایج این مطالعه نشان داد که چگونه صادرات،ارزش افزوده و تولید صنایع کارخانه‌ای را تحت تأثیر قرار داده و در جهت رشد بیشتر،تولید بخش را تحریک می‌نماید. 2. با توجه به میزان تأثیرپذیری بالاتر صنایع غذایی و نساجی از رشد صادرات و با توجه به آنکه‌ این صنایع بیشتر متکی به منابع داخلی بوده و افزایش در تولید آنها موجب تحول در بخشهای بالادستی آنها که عمدتا فعالیتهای کشاورزی هستند،باید طی برنامه سوم این دو زیربخش در جریان سیاست‌ توسعه صنعتی در کانون توجه سیاستگذاران قرار گیرند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.