Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی مزیت نسبی پویا و عوامل مؤثر بر آن در صنایع منتخب در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 45 تا 62)

کلید واژه های ماشینی : CRD ، مزیت نسبی ، رشد بهره‌وری کل عوامل تولید ، بهره‌وری کل عوامل ، هزینه ، قیمتی و اثر رشد بهره‌وری ، ارز ، اندازه‌گیری بهره‌وری کل عوامل ، رشد بهره‌وری ، بهبود مزیت نسبی

این مقاله، با بکارگیری رهیافت‌ CRD ، به‌عنوان معیار سنجش مزیت نسبی و با استفاده از روش پیشنهاد شده پرکینز در اندازه‌گیری بهره‌وری کل عوامل و روش پیشنهاد شده نیشی میزو و پیج 1 در تجزیه تغییرات در CRD به اثر رقابت‌پذیری قیمتی و اثر رشد بهره‌وری، سعی در بررسی وضعیت برخی از فعالیت‌های مهم صنعتی در ایران در دوره 1376-1371 دارد.

خلاصه ماشینی:

"چکیده این مقاله، با بکارگیری رهیافت‌ CRD ، به‌عنوان معیار سنجش مزیت نسبی و با استفاده از روش پیشنهاد شده پرکینز در اندازه‌گیری بهره‌وری کل عوامل و روش پیشنهاد شده نیشی میزو و پیج 1 در تجزیه تغییرات در CRD به اثر رقابت‌پذیری قیمتی و اثر رشد بهره‌وری، سعی در بررسی وضعیت برخی از فعالیت‌های مهم صنعتی در ایران در دوره 1376-1371 دارد. 1. مفاهیم هزینه منابع داخلی مفهوم ماوراء تحلیل‌ CRD بسیار ساده است:این معیار تلاش می‌کند که تخمینی از ارزش منابع داخلی استفاده شده در تولید یک محصول خاص را فراهم آورد، به هنگامی که همه نهاده‌های واسطه‌ای در قیمت‌های جهانی و همه نهاده‌های عوامل در قیمت هزینه‌های فرصت واقعی آنها، یعنی بالاترین پاداشی که می‌توانند از اشتغال در فعالیت جایگزین به‌دست آورند، ارزش‌گذاری شده‌اند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) جدول 1-نرخ سایه‌ای ارز در ایران مأخذ:محاسبات محقق(با استفاده از ضرایب وزنی سبد معاملات بین الملل مربوط به کشور ایران) خلاصه نتایج مربوط به هزینه منابع داخلی برای فعالیت‌های منتخب در تحقیق حاضر، در جدول(2)ارایه شده است. لذا به رغم قابلیت بسیار بالایی که برای این رشته فعالیت، با توجه به متوسط مقدار 33/0 برای CRD آن(در جدول 2)سراغ داریم، اولا کنترل هزینه‌های عوامل برای جلوگیری از تخریب مزیت نسبی لازم است و ثانیا رشد بهره‌وری بالاتر برای عوامل تولید باید وجود داشته باشد تا در مقایسه با سایر کشورها مزیت فعلی آن در طول زمان از دست نرود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.