Skip to main content
فهرست مقالات

سازمان های بزرگ اداری و اسلام (زمان حضرت محمد (ص) و قرآن

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : بروکراسی ، اسلامی ، حضرت محمد ( ص ) ، سازمان ، مدیریت ، زمان حضرت محمد ، زمان ، مالیات ، اعمال روش‌های بروکراسی ، جزیه

بروکراسی یکی از روش‌هائی است که در مورد آن بحث‌ها و مذاکرات بسیاری صورت‌ گرفته است.اصولا در مکاتب مادی هدف اصلی و غالب،چیزی غیراز اعتلاء و ارتقاء انسان‌ها است؛حتی در مواردی که اعتناء به انسانها در این مکاتب مطرح می‌گردد باز هم به لحاظ پیشبرد هدف اصلی،ازدیاد تولید و بهره‌وری است و خود انسان‌ها موردنظر نیستند.بروکراسی مسلما یکی از ابزارهای مدیریت در مکاتب مادی مدیریت است که هدف آن نیز جدا از اهداف‌ مکاتب مربوط به آن نیست.اعمال روش‌های بروکراسی همواره عوارض جانبی‌ای در بر داشته‌ که مخالف نهاد و ذات انسان‌ها بوده است.به‌ویژه یکی از عوارض شناخته شده بروکراسی،از خود بیگانگی و بی تفاوتی ناشی از اعمال بروکراسی،بوده است. در اسلام هدف رسیدن انسان تا مرحله خلافت و نیل به لیاقت جانشینی خداوند در زمین‌ است.بدین ترتیب بروکراسی ماهیتا با اهداف اسلامی به‌ویژه خلافت انسان در زمین،در مغایرت است و باید در بکارگیری آن در مدیریت اسلامی دقت لازم ملحوظ گردد تا اگر ثمری‌ از کاربرد آن وجود دارد،آثار ناخواسه و تبعی آن بر محیط اسلامی بار نگردد.در این مقاله وجود بروکراسی در زمان حضرت محمد(ص)و در قرآن مجید پیگیری می‌شود و نگارنده به این‌ نتیجه می‌رسد که در محدوده‌های مورد بررسی،بروکراسی در اسلام وجود ندارد.

خلاصه ماشینی:

"بروکراسی در زمان حضرت محمد(ص)و در قرآن مجید پیگیری می‌شود و نگارنده به این‌ نظر برخی دیگر"بروکراسی نتیجه سرمایه‌داری نوین است و مزایای اقتصادی حاصل از تولید تاریخ اسلام،آیا بروکراسی سیستم کلی حاکم جائی برای اعمال داشته است یا خیر؟ از طرف دیگر بروکراسی مقوله‌ای مربوط به سیستم‌های مکانیکی اداره است. این محدوده عبارت است از زمان حضرت محمد(ص)از نظر زمانی و ذکر گردید،تعیین این حدود برای شروع یک کار است وگرنه در صورت وسعت‌ کنترل در سازمان‌های فئودالی و کنترل بروکراسی در این است که کنترل‌های فئودالی‌ بدین ترتیب برای اعمال بروکراسی لازم است که محیط مناسب پیاده کردن آن‌ ناچار می‌کرد که برای خود دفتر و حسابی ایجاد کنند و ابتکار این امور و اداره آنها به‌ اسلام و در زمان حضرت محمد(ص)وجود نداشته است. مالیات در قرآن عنوان شده است،و لیکن نرخی برای آن ذکر نگردیده است. زیادی برخوردار نبوده(تأکید از نگارنده این مقاله است)،و لیکن از آنجائی که به‌ این آیات و ترجمه آنها به شرح زیر است:یا ایها الذین امنوا اذا تداینتم بدین الی اجل مسمی فاکتبوه و لیکتب بینکم کاتب‌ البته در جامعه اسلامی مفروض این مقاله تقسیم کار و سلسله مراتب وجود داشته‌ نهاد2(تأکید از نویسنده این مقاله است)و برای هر شهر فرمانداری تعیین کرد. نیازی به بروکراسی با مفاهیم مربوط به‌"تولید انبوه‌"وجود نداشته است و در قرآن‌ کریم نیز دستوری که مبنای ایجاد سازمان بر پایه بروکراسی باشد،به نظر نرسیده است. صفحه 11،در این کتاب بروکراسی و نتایج آن به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. و به ماهیت حکومت شوروی مربوط می‌شود و آن بروکراسی است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.