Skip to main content
فهرست مقالات

مقدمه ای بر اصول تدوین و برقراری استانداردهای حسابداری

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 147 تا 176)

کلید واژه های ماشینی : حسابداری ، اطلاعات ، استانداردهای حسابداری ، تدوین و برقراری استانداردهای حسابداری ، تدوین ، حرفه‌ای ، تدوین استانداردهای حسابداری ، هیئت تدوین‌کننده استانداردهای حسابداری مالی ، اطلاعات حسابداری ، انتشار اطلاعات مالی

استانداردهای حسابداری راهنمایی عملی حسابداران در ثبت و انتشار اطلاعات مالی برای‌ استفاده‌کنندگان در جهت تصمیم‌گیری توسط آنان است.استانداردهای حسابداری هدف‌های‌ خاصی را دنبال نموده شامل استاندارد افشاء،شکل و نحوه ارائه صورت‌های مالی،و محتوا می‌باشد.برای تدوین استانداردها روش‌های مختلفی وجود داشته،مجامع تخصصی و حرفه‌ای‌ در کشورها از جمله آمریکا،ایران و مجامع بین‌المللی به وضع و استقرار استانداردها سرگرم‌ می‌باشند.در ایران تدوین استانداردها در مراحل نخستین پیشرفت است،به همین خاطر هم توجه‌ به ویژگی ساختار اقتصادی-اجتماعی آن از اولویت برخوردار می‌باشد.تدوین استانداردها، همانند هر پدیده دیگری با مزایا و محدودیت‌هایی همراه است.با این حال،شباهت‌های موجود بین حسابداری کشورهای مختلف در جهان می‌تواند زمینه لازم جهت تدوین و استفاده از استانداردهای بین‌المللی را بیش از پیش فراهم آورد.آینده استانداردهای حسابداری در گرو موفقیت در مقابله با شرایط قیمت‌های در حال تغییر کنونی و رفع تناقضات موجود بین مفاهیم‌ حسابداری قرار دارد.

خلاصه ماشینی:

"استانداردهای حسابداری راهنمایی عملی حسابداران در ثبت و انتشار اطلاعات مالی برای‌ بین حسابداری کشورهای مختلف در جهان می‌تواند زمینه لازم جهت تدوین و استفاده از نقدی،ضوابط ویژه‌ای در ارائه آنها مورد توجه قرار گیرد برای این منظور حتی ممکن‌ استاندارد شکل و نحوه ارائه صورت‌های مالی منتشره و استفاده از آنها خواهد بود. اگرچه این راه،در انواع استانداردها قابل اعمال است اما استاندارد افشاء بیشتر در در ارتباط با استانداردهای قانونی برقراری آنها در سه سطح قابل تشخیص است. وضع و برقراری استانداردهای حسابداری برعهده این هیئت قرار داده شده است. استانداردها در این قسمت،به‌طور مختصر تدابیر و پروسه کار لازم مورد بررسی قرار نزدیک به هیئت F A S B در توسعه استانداردهای حسابداری به انجام رسانیده است. حسابداری تشکیل و انجمن حسابداران خبره ایران در سال 1352 وضع اصول و استانداردهای بین‌المللی حسابداری و معرفی استانداردها به جامعه ایران را عهده‌دار استانداردهای حسابداری را عهده‌دار گردیده و از این بابت تاکنون اقدام به انتشار 7 تدوین استانداردهای حسابداری در ایران به‌طور مختصر مورد تجزیه و تحلیل قرار در زمینه تدوین استانداردهای حسابداری و حسابرسی بینش کلی مطرح گردیده که به اختصار از این قرار است:الف-استفاده از اصول و استانداردهای جوامع پیشرفته: این استانداردها می‌توان مشکل استانداردهای ملی در ایران را حل و فصل نمود. مزایای تدوین استانداردها برای هرکدام از این گروه‌ها ذیلا بررسی می‌شود. دولت در چهار مورد از تدوین استانداردهای حسابداری استقبال نموده آن را به‌ ت-این باور را در استفاده‌کنندگان ایجاد می‌کند که صورت‌های مالی تهیه شده به‌ مطالعات بیشتری در این زمینه راه برای تدوین استانداردهای بین‌المللی و یکنواخت‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.