Skip to main content
فهرست مقالات

ابزارهای الگوسازی در ایجاد و گسترش نظام های اطلاعاتی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 9 تا 22)

کلید واژه های ماشینی : ابزارهای الگوسازی ، ماژول ، مدل ارتباطات واحدها ، سیستم ، سیستم ، ابزارهای الگوسازی استفاده ، نمودار ارتباطات واحدها ، نمودار وارنیراور و نمودار جکسون ، نمودار برنامه ساختاری ، مدل

برای برقراری ارتباط با استفاده‌کنندگان از نظام‌های اطلاعاتی و همچنین به منظور تجربهء پروژه های مختلف و پیش‌بینی نحوه عمل سیستم‌ها،از ابزارهای الگوسازی استفاده می‌شود.در حال حاضر ابزارهای الگوسازی گوناگونی وجود دارند که اغلب آنها با یکدیگر مشابهند.در این مقاله به برخی از انواع متداول ابزارهای الگوسازی از قبیل نمودار جریان داده‌ها،فرهنگ‌ داده‌ها،مدل ارتباطات واحدها،نمودار برنامه ساختاری،نمودار وارنیراور و نمودار جکسون‌ اشاره می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"5این ابزارها عبارتند از6: زبان انگلیسی سازمان‌یافته یا ساختاری جدول تصمیم درخت تصمیم معادلات ذیلا نسبت به توصیف ابزارهای مزبور اقدام می‌شود: انگلیسی ساختاری منظور از انگلیسی ساختاری،مجموعه‌ای از لغات کلیدی است که مبانی کنترل‌ به‌وضوح تشریح می‌کنند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) «جدول علائم متداول در فرهنگ داده‌ها» مدل ارتباطات واحدها13 در این مدل،ارتباطات موجود بین واحدها در وضعیت واقعی تعیین شده و در نمودار ارتباطات واحدها مصور می‌شود. علائم مورد استفاده در نمودار ارتباطات واحدها از این قرارند: (به تصویر صفحه مراجعه شود) مستطیل که نمایانگر نام واحد است. بین دو ماژول دو نوع رابطه موجود است؛اول:داده و دوم:کنترل (به تصویر صفحه مراجعه شود) از پیکان و دایره سفید برای نشان دادن انتقال داده استفاده می‌شود. (به تصویر صفحه مراجعه شود) از پیکان و دایرهء سیاه برای نشان دادن رابطه کنترلی استفاده می‌شود. (به تصویر صفحه مراجعه شود) از لوزی برای نشان دادن تصمیم‌گیری استفاده می‌شود. "در چنین حالتی است که در برنامه ساختاری عبارت‌ ṣ ELSE ṣ THEN IF مورد استفاده قرار می‌گیرد و چنانچه پاسخ کاربر به سؤال:"آیا مطمئن هستید؟"مثبت باشد(یعنی ṣ (Y کامپیوتر،برنامه را پایان می‌دهد و در غیراین‌ صورت یک سری عملیات دیگر برای لغو دستور QUIT به اجرا می‌گذارد. 23 در نمودار وارنیر-اور از پرانتزها برای نشان دادن تجزیهء سلسله مراتبی جریان‌ داده‌ها استفاده می‌شود و مبانی توالی،انتخاب و تکرار،در متن برنامه به کار گرفته‌ می‌شوند. برای تهیه این نمودار،ابتدا باید داده‌های وارده و صادرهء سیستم را مشخص کرد و سپس ارتباطات برنامه‌ای بین داده‌ها را تعیین نمود و در نهایت،ساختار نرم‌افزار را تهیه کرده و متن برنامه را نوشت."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.