Skip to main content
فهرست مقالات

کلیدی برای برنامه ریزی به طور عام و سیستم های اطلاعاتی به طور خاص

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 145 تا 154)

کلید واژه های ماشینی : سیستم‌های اطلاعاتی، تکنولوژی اطلاعاتی، برنامه، سیستم‌های اطلاعاتی و تکنولوژی اطلاعاتی، برنامه‌ریزی کلان سیستم‌های اطلاعاتی، برنامه‌ریزی سیستم‌های اطلاعاتی ارائه‌شده، ارتباطات، موفقیت پروژه‌های تکنولوژی اطلاعات، تعیین هدف‌های تکنولوژی اطلاعاتی، برنامه‌ریزی کلان تکنولوژی اطلاعاتی

در مورد برنامه‌ریزی کتب و مقالات متعددی به رشته تحریر درآمده‌اند ولی آنچه در این‌ نوشتار ارائه می‌شود فرمول ساده‌ای است که به آسانی در ذهن جای می‌گیرد و در هنگام نیاز، کاربرد عملی می‌یابد.برای تفهیم آسانتر موضوع نیز مثالی از برنامه‌ریزی سیستم‌های اطلاعاتی‌ ارائه شده که در آن از مراحل پیشنهادی در مقاله،تبعیت گردیده است.

خلاصه ماشینی:

"یعنی کجا بوده‌ایم؟ پاسخ این سؤال،نمایانگر وضعیت ما در گذشته است و به کمک آن،از یک‌سو درمی‌یابیم که موفقیت‌ها،نکات قوت و مثبت،و امتیازات پیش‌برندهء ما در گذشته چه‌ بوده‌اند و از سوی دیگر به جنبه‌های منفی و نقاط ضعف کار،محدودیت‌های‌ بازدارنده و عواملی که سبب شکست ما شده‌اند پی‌می‌بریم. در این مرحله،با آگاهی از تجارب گذشته،به مدد شناختی که نسبت به وضع موجود به دست آورده‌ایم،از قوه بینش و قدرت ابتکار و خلاقیت خویش مدد می‌گیریم و با غلیه بر نقاط ضعف و نیز با بسیج امکانات،از فرصت‌های موجود بهره‌ گرفته و مسیر و ابزار مناسب را برای رسیدن به هدف‌ها انتخاب می‌کنیم. با طرح سؤال دوم یعنی W?R در سیستم‌های اطلاعاتی،باید اطلاعات واقعی را دربارهء وضع موجود به دست آورد به‌طور منتقدانه مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. با استفاده از این‌روش‌ می‌توان یک بررسی سیستمی را در چهارچوب ماتریسی که ابعاد آن از یک‌سو به‌ نقاط قوت و ضعف،از جنبه‌های داخلی و محیطی و از سوی دیگر به منابع مورد استفاده(از قبیل نیروی انسانی،سرمایه مالی،تکنولوژی و اطلاعات)اختصاص‌ می‌یابد،ارائه داد و چهارچوبی برای یک انتقاد سازنده از وضعیت موجود فراهم‌ آورد و به این ترتیب،نقاط ضعف و نارسایی‌هایی را که در کوتاه‌مدت و بلندمدت، نیازمند اصلاح هستند مشخص ساخت. (به تصویر صفحه مراجعه شود) باتوجه به آنچه گذشت در پاسخ سؤال دوم یعنی بررسی وضع موجود،سیستم‌های‌ اطلاعاتی و تکنولوژی اطلاعاتی و نیاز برای تحقق هدف‌ها،مشخص می‌شوند. سؤال سوم در برنامه‌ریزی سیستم‌های اطلاعاتی این است که چه‌نوع سیستمی را می‌خواهیم ایجاد کنیم(یعنی . (W?2B یکی از مهمترین ملاحظاتی که در تعیین‌ تکنولوژی اطلاعاتی برای آینده باید در نظر داشت لزوم رعایت توازن و تعادل بین‌ هزینه،کیفیت و زمان اجرای سیستم است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.