Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی عملکرد موسسات تحقیقاتی علوم انسانی در سه سال گذشته (71-72-73)

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 89 تا 98)

کلید واژه های ماشینی : بررسی عملکرد مؤسسات تحقیقاتی علوم ، مؤسسات تحقیقاتی علوم انسانی ، پژوهش ، عملکرد ، بودجه ، مؤسسه تحقیقاتی علوم انسانی ، سازمان ، پرسنل ، عملکرد سازمان ، زمینه پژوهشهای علوم انسانی

مقاله حاضر خلاصه تحقیقی است که به سفارش معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی‌ انجام شده است.هدف تحقیق،بررسی عملکرد مؤسسات تحقیقاتی علوم انسانی در سالهای‌ 71 و 72 و 73 می‌باشد.علت انتخاب موضوع گله‌مندی اغلب دست‌اندکاران و صاحب‌نظران کشور از روند پژوهش در جامعه بویژه در زمینه پژوهشهای علوم انسانی بوده‌ است که علیرغم وجود 32 مؤسسه تحقیقاتی علوم انسانی که قدمت برخی به نیم قرن می‌رسد، مشکلات بسیاری در این زمینه مشاهده می‌شود که همه ناشی از عدم اطلاعات و عدم شناخت‌ عوام اثرگذار بر عامل نیروی انسانی می‌باشد. که با عنایت به لزوم توجه بیشتر به مقوله پژوهش در کشور و شناخت موانع موجود تحقیق‌ مورد اشاره در سال 1372 به معاونت پژوهشی دانشگاه پیشنهاد شد و پس از تصویب،اجرای‌ آن از آبانماه 1372 آغاز و در فروردین‌ماه 1374 به پایان رسید.برمبنای این تحقیق اهم مشکلات موجود در مسیر پژوهش به عبارت از عدم باور عمومی نسبت به کارآیی پژوهش از یک سو و عدم توجه مسئولین مملکتی در تخصیص بودجه لازم به این امر مهم از سوی دیگر، می‌باشد.به عبارت دیگر هنوز پژوهش بعنوان یک نیاز در جامعه ما مطرح نشده است،لذا سازمانهای پژوهشی موجود نیز دجار پیری زودرس شده‌اند و به نهادهایی ایسنا و غیر پویا تبدیل‌ گشته‌اند.

خلاصه ماشینی:

"قلمرو پژوهش: برمبنای تحقیقی که در 1362 توسط مرکز سیاست علمی و پژوهشی ایران‌ وابسته به معاونت پژوهشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در مورد موسسات‌ پژوهشی کشور(بخش)دولتی انجام شده است موسسات تحقیقاتی کشور به چهار گروه تقسیم شده‌اند: -گروه علوم انسانی و اجتماعی -گروه علوم پایه -گروه فنی و مهندسی -گروه کشاورزی و منابع طبیعی در گروه علوم انسانی و اجتماعی که موردنظر ماست مجموعا 32 مؤسسه تحقیقاتی‌ وجود دارند این موسسات بشرح زیر می‌باشند. سئوالات تحقیقی: با توجه به متغیرهای مستقل و وابسته تعریف شده سؤالاتی که برای پژوهشگر مطرح‌ است،به صورت زیر می‌باشد: 1-آیا بین تعداد سالهایی که از تأسیس مؤسسه می‌گذرد و عملکرد آن رابطه‌ای وجود دارد؟ 2-آیا بین میانگین سالهای تحصیل پرسنل متخصص با عملکرد سازمان رابطه‌ای وجود دارد؟ 3-آیا بین نسبت پرسنل ستادی به پرسنل تحقیقاتی و عملکرد سازمان رابطه‌ای‌ وجود دارد؟ 4-آیا بین متوسط تحقیقات پایان یافته و عملکرد سازمان رابطه‌ای وجود دارد؟ 5-آیا بین متوسط بودجه سازمان برای هر تحقیق انجام‌شده و عملکرد سازمان‌ رابطه‌ای وجود دارد؟ 6-آیا بین متوسط بودجه سازمان برای هر نفر پرسنل متخصص و عملکرد سازمان‌ رابطه‌ای وجود دارد؟ 7-آیا بین درصد تحقیقاتی که دقیقا منطبق با رسالت سازمان هستند به کل تحقیقات‌ و عملکرد سازمان رابطه‌ای وجود دارد؟ 8-آیا بین درصد تحقیقاتی که نتایج آنها مورد بهره‌برداری عملی قرار گرفته‌اند با عملکرد سازمان رابطه‌ای وجود دارد؟ فرضیه‌ها: 1-بین تعداد سالهایی که از تأسیس مؤسسه می‌گذرد و عملکرد آن همبستگی وجود دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.