Skip to main content
فهرست مقالات

تجزیه و تحلیل مشکل نگرشهای متفاوت در شبیه سازی رایانه ای

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 63 تا 76)

کلید واژه های ماشینی : مدل، نگرش، مدل متفاوت به‌وسیله رایانه شبیه‌سازی، تصادفی، شبیه‌سازی، قطعه چوب یک‌متری، آزمایش، For The Tests From M، مشکل نگرشهای متفاوت در شبیه‌سازی، Probbility For The Tests From

در این مقاله تعاریفی از مدل و دوگونه از مهمترین انواع آن،یعنی مدل‌های«شکلی‌1،و شبیه‌سازی‌2 ارائه می‌شود.برای روشن نمودن تفاوت نگرش در نتیجه‌گیری،پدیده‌ای ظاهرا ساده جهت مدل‌سازی مطرح‌ می‌شود.سعی می‌کنیم این پدیده را با دو نگرش تقریبا یکسان ولی دو مدل متفاوت به وسیله رایانه شبیه‌سازی‌ کنیم.نتایج متفاوت این دو مدل به روشنی مسئله اهمیت نگرش یکسان در مدل‌سازی پدیده‌ها را نشان خواهد داد.

خلاصه ماشینی:

"سعی می‌کنیم این پدیده را با دو نگرش تقریبا یکسان ولی دو مدل متفاوت به وسیله رایانه شبیه‌سازی‌ نتایج متفاوت این دو مدل به روشنی مسئله اهمیت نگرش یکسان در مدل‌سازی پدیده‌ها را نشان خواهد داد. به علاوه با دو نگرش ظاهرا یکسان از این پدیده،دو مدل برای شبیه‌سازی آن‌ پاسخ این است که اگر سکه را به تعداد دفعات زیادی پرتاب کنیم و تعداد دفعاتی که‌ اگر تعداد دفعات موفقیت m به n وقتی n خیلی زیاد شود به سمت احتمال موردنظر میل می‌کند. چوب به سه قطعه تصادفی را مطرح می‌کنند و ممکن است پاسخهای متفاوتی را به‌ یعنی X2 را به‌طور تصادفی انتخاب می‌کنیم X2-(1-X1)*RND از قطعه چوب یک‌ قطعه چوب مثلث بسازند)در ضمیمه شماره-1( Appendis No. 1 )یک برنامه ساده به‌ دفعات کل آزمایش تقسیم می‌شود تا احتمال موردنظر به دست آید. داده شده است به بیان دیگر مقادیر احتمال ساخته شدن مثلث برای‌100،150،200، در اجرای دوم همین برنامه به ازای مقادیر M ، N ، P به ترتیب 90000،100000،500 داده شده است. به این ترتیب عمل شکستن قطعه چوب یک متری به سه قطعه تصادفی را هرچند به‌ استفاده از یک برنامه بیسیک آزمایش تقسیم چوب به سه قطعه تصادفی را با نگرش دوم‌ در اجرای اول مقادیر PṣNṣM به ترتیب برابر 100،1000،50 داده شده‌اند(انجام آزمایشها از صدبار تا هزار بار با گام پنجاه). برای پاسخ به یک سوال دو مدل شبیه‌سازی با دو نگرش مختلف ساخته شد و مورد شرایط لازم برای تشکیل مثلث در عمل کاری غیر ممکن است(چه با نگرش اول چه با P. Kieijnen,"Computer Simulation A Statistical Perspective",John Wiley "

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.