Skip to main content
فهرست مقالات

رهبری و مدیریت در دانشگاهها

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 91 تا 104)

کلیدواژه ها :

مدیریت ،دانشگاه ،رهبری ،مشارکت ،آموزش عالی

کلید واژه های ماشینی : آموزش عالی، مدیران، مدیریت، دانشگاهها، نظام آموزش عالی، کارکنان، مشارکت، ابعاد مدیریت و رهبری دانشگاهی، اعمال قدرت و دانشگاهها اداره، توسعه فرهنگ مشارکتی در دانشگاهها

نظام‌های آموزشی،و بخصوص نظام آموزش عالی،به مرور پی‌می‌برند که در شرایط عدیدهء امروز،بدون‌ مدیریت و رهبری مؤثر قادر نخواهند بود که پاسخگوی مسئولیت‌های فزاینده خویش باشند.زیرا با آشکار شدن‌ اهمیت آموزش عالی در جامعه،مردم روزبروز نسبت به مسائل مرتبط با آموزش عالی حساسیت بیشتری پیدار میکنند،و شیوه‌های سنتی مورد تردید واقع می‌شوند.در این مقاله سعی شده است که بطور خلاصه فضای حاکم‌ بر دانشگاهها،و شیوه رهبری هدایت آنها ترسیم گردد.لذا پس از اشاره‌ای کوتاه به ماهیت و نقش آموزش عالی، ابعاد مدیریت و رهبری دانشگاهی مورد اشاره قرار گرفته،و ضمن مطرح کردن آثار منفی اعمال قدرت و دانشگاهها اداره کردن آنها به عنوان سازمانهای بوروکراتیک و اینکه استادان و اهل علم و فضای بوروکراتیک‌ نمی‌توانند خلاق و نوآور باشند،به مزایا مشارکت و توسعه فرهنگ مشارکتی در دانشگاهها پرداخته شده است.

خلاصه ماشینی:

"ابعاد مدیریت و رهبری دانشگاهی مورد اشاره قرار گرفته،و ضمن مطرح کردن آثار منفی اعمال قدرت و نمی‌توانند خلاق و نوآور باشند،به مزایا مشارکت و توسعه فرهنگ مشارکتی در دانشگاهها پرداخته شده است. همچنین این نتیجه عاید می‌شود که سبک‌های رهبری غالب در مورد مدیران موفق، سبک مشارکتی و تفویضی است و اداره امور دانشگاه توسط آنها بصورت غیر متمرکز سا استدلالی است و اداره امور دانشگه توسط آنها به صورت متمرکز انجام می‌شود. مناسبترین سبک برای مدیران دانشگاههاست-در این مقاله سعی گردیده است پس از شیوه رهبری مشارکتی و مزایا توسعه فرهنگ مشارکتی در دانشگاهها مورد بررسی قرار (1)-رساله مذکور تحت عنوان:طراحی یک الگوی اقتضایی رهبری برای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی‌ این نقش مهم آموزش عالی است که نه تنها به انسانها ارزشهای اشتراک‌ انجام این بعد از مدیریت و رهبری دانشگاهی،استادان،هیأت‌های بررسی(کمیته‌های‌ دانشگاهی باقی است،مثلا چه پاداشی نظام آموزش عالی کشور به دانشگاهها ارائه کند (7)(به تصویر صفحه مراجعه شود) 3-3-پیش نیازهای فرهنگ مشارکت:برای توسعه فرهنگ مشارکتی در دانشگاهها ابتدا باید زیربنا یا به عبارت دیگر پیش نیازهای فرهنگ مشارکت فراهم گردد این پیش‌ الف-دیرپایی رفتار:چون ممکن است هنوز افراد اطمینان نداشته باشند که‌ پایین بودن ضریب تأثیرپذیر دانستن نظام مدیریتی از مشارکت اعضاء،و ضعف اساس تعیین‌کنندگی افراد در نظام‌های تصمیم‌گیری است. سطوح پایین باید باور لازم را برای فعالیت‌های مدنی و مشارکت بوجود آورد. است که با اعمال قدرت این حالت تقویت می‌گردد. برای فعالیت‌های مدنی و مشارکت بوجود آورد که در این زمینه باور به انعطاف محیط و"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.