Skip to main content
فهرست مقالات

نظامهای پاسخگوئی در بخش دولتی: دیدگاه تطبیقی

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 53 تا 70)

کلید واژه های ماشینی : کارکنان ، پاسخگویی ، نظارت ، نظامهای پاسخگوئی در بخش دولتی ، کارکنان دولت ، سیاسی ، نظام‌های پاسخگویی ، دفتر امور اخلاقی کارکنان دولت ، الگو نظام‌های پاسخگویی کشورهای انگلیس ، پاکستان

موضوع این مقاله نظارت بر دیوانسالاری است و می‌کوشد به این سئوال پاسخ دهد که چگونه می‌توان‌ سازمان‌های دولتی و کارکنان آنها را که برگزیدهء مستقیم مردم نیستند به آنان پاسخگو کرد.مقاله با بخشی‌ درباره مفاهیم پاسخگویی آغاز می‌شود و در پی آن از هدف‌های پاسخگویی در بخش دولتی و گونه‌های‌ متفائت آن سخن به میان می‌آورد.این مقاله الگویی را تدوین می‌کند که به عنوان چارچوبی نظری برای‌ مقایسه تعدادی از نظام‌های متداول پاسخگویی در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.نویسنده با استفاده از این الگو نظام‌های پاسخگویی کشورهای انگلیس و امریکا را که نماینده دو نظام سیاسی(پارلمانی و ریاستی) متفاوتند و نیز پاکستان،بنگلادش و زامبیا را توصیف می‌کند.نویسنده امید دارد مطالعه نظام‌های‌ پاسخگویی در جوامع یاد شده ما را با کیفیت این نظام‌ها و میزان اثربخشی آنها آشنا می‌سازد.مقاله بر آن است‌ تا با ارائه آن تحلیلی،راه را برای پژوهشگران مطالعات تطبیقی ساختارها و رفتارهای اداری تا حدودی‌ هموار سازد.

خلاصه ماشینی:

"سازمان‌های دولتی و کارکنان آنها را که برگزیدهء مستقیم مردم نیستند به آنان پاسخگو کرد. این الگو نظام‌های پاسخگویی کشورهای انگلیس و امریکا را که نماینده دو نظام سیاسی(پارلمانی و ریاستی) است تا بتوان اثربخشی نظام‌های متداول پاسخگویی را در جوامع امروزی مقایسه کرد. نمایندگان مردم در مجالس مقننه اختیار می‌دهد که مدیران سیاسی و کارکنان دولتی را از کارهایی برای نظارت بر اعمال قدرت شاخهء اجرایی دولت پیش‌بینی شده است. پاسخگویی این است که مردم مطمئن شوند کارگزارن در بکارگیری و استفاده بهینه از پاسخگوئی ابزاری برای بهبود خدمات دولتی:نظارت بر قدرت و تضمین کاربرد در این پاسخگویی که مبتنی بر روابط فرادست و فرودست است مدیران بر عملکرد کارکنانی که‌ برای خدمات ارایه شده فراهم کرده و در نتیجه کارکنان دولت را نسبت به عملکردشان‌ Office of Government Ethics اخلاقی دولت بیشتر هم خود را مصرف بررسی روابط مالی کارکنان کرده است. رازداری و حفظ اسرار و کنترل مطبوعات،طراحی سازوکارهای مؤثر پاسخگویی خدمات دولتی همواره با مشکل روبرو بوده است. که بخشی از تشکیلات پلیس است ایجاد شده ولی عملکرد این ادارات نیز مطلوب نبوده‌ در زامبیا قوه قضائیه مرجع دیگری برای نظارت بر اقدامات کارکنان دولت است. در این کشور مردم دادگاه‌ها را ابزار موثر برای نظارت بر مدیریت دولتی‌ می‌رسد این دفتر به تغییر و اصلاح رفتار اداری کارکنان کمک مؤثری کرده است. همه این جوامع ضرورت و اهمیت پاسخگویی بورکراسی به نهادهای سیاسی را اثربخشی نهادهای نظارتی در پنج کشور مورد مطالعه نشان داده شده است. وسیعی برای نظارت درونی بر دیوانسالاری نیز صورت گرفته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.