Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه فرآیند توسعه نیروی انسانی با فرآیند توسعه تکنولوژی در ایران

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 51 تا 66)

کلید واژه های ماشینی : تکنولوژی، توسعه، فرآیند توسعه، توسعه تکنولوژی، نیروی انسانی با فرآیند توسعه، توسعهء تکنولوژی، فرآیند توسعهء منابع انسانی، رابطه فرآیند توسعه نیروی انسانی، توسعه نیروی انسانی با فرآیند، توسعهء منابع انسانی

امروزه،توسعهء تکنولوژی،محور توسعهء اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی و سیاسی‌ کشورها است و منابع انسانی،به‌عنوان مهمترین عامل اصلی توسعه تکنولوژی به شمار می‌رود.توسعهء منابع انسانی باید در رأس برنامه‌های کلان و خرد کشورها قرار گیرد. برای حفظ اثربخشی بکارگیری منابع انسانی،فرآیند توسعهء منابع انسانی باید با فرایند توسعه تکنولوژی سازگار باشد3.برای بررسی رابطهء فرایند توسعهء نیروی انسانی با فرایند توسعهء تکنولوژی،نمونه‌ای 63تایی از واحدهای صنعتی که در انتقال و توسعهء تکنولوژی فعالیت داشته‌اند،انتخاب و آزمونهای فرضیه با نرم‌افزار SPSS انجام گرفت. نتایج تحقیق نشان داد که فرآیند توسعهء تکنولوژی و فرآبند توسعهء منابع انسانی همسو نیستند.براساس این نتایج می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری مناسب در آموزش،پژوهش و رشد و توسعهء مهارتها انجام نگرفته و زمینه برای توسعهء تکنولوژی فراهم نشده است. در این تحقیق،پیشنهاد می‌شود که سیاستهای مناسب توسعهء منابع انسانی متناسب با روند توسعهء تکنولوژی طراحی و اجرا گردد.

خلاصه ماشینی:

"فردریک هاربیسون‌27،مفهوم‌ سرمایهء انسانی را بدین صورت تعریف می‌کند:روند تشکیل و افزایش تعداد افرادی که‌ دارای مهارتهای فنی-آموزش و تجربی هستند و وجود آنها برای توسعهء کشور ضروری‌ است. مزایای به کارگیری این دانش‌ها برای سازمانها عبارتند از31: 1-اجتناب از اشتباهات با هزینه بالا 2-افزایش استفاده از بهترین تجارب 3-افزایش سرعت حل مسأله 4-افزایش نرخ نوآوری 5-ایجاد کسب و کار جدید 6-ارائهء خدمات بهتر به مشتری زمانی یک شرکت می‌تواند از دانش سازمانی به‌طور مؤثر استفاده کند که‌15: 1-مدیریت دانش در جهت استراتژیک شرکت باشد. نتیجهء آزمون فرضیه‌ها همان‌طور که در جدول صفحه بعد مشاهده می‌شود،فقط سه فرضیه تأیید شد و می‌توان گفت که در صنایع ایران: 1-بهسازی نیروی انسانی به‌عنوان دومین مرحله از فرآیند توسعهء نیروی انسانی با مشارکت آنهادر کسب تکنولوژی ارتباط دارد. 3-ایجاد انگیزش در نگهداری نیروی انسانی به‌عنوان سومین مرحله از فرآیند توسعهء منابع انسانی با نوآوری تکنولوژی ارتباط دارد. این امر بیانگر فقدان حلقه ارتباطی مناسب بین توسعه منابع انسانی و توسعه‌ تکنولوژی در صنایع کشور است. این سیاستها با سرمایه‌گذاری صحیح در آموزش و پژوهش و بکارگیری دانش مدیریت در فرآیند توسعهء منابع انسانی به نتیجه می‌رسد. باتوجه به این‌که بهسازی منابع انسانی‌ در صورتی به توسعهء تکنولوژی منجر می‌شود که با کاربرد صحیح نیروی انسانی و ایجاد انگیزش همراه باشد،توصیه می‌شود در خصوص بهبود مدیریت منابع انسانی در صنعت شود. برای انجام تحقیقات بعدی،پیشنهاد می‌شود در خصوص راههای ترویج کاربرد دانش مدیریت در مدیریت منابع انسانی کشور و راههای ترویج نوآوری در دستگاههای‌ مسئول توسعه تکنولوژی و توسعه منابع انسانی تحقیق شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.