Skip to main content
فهرست مقالات

سقف شیشه ای: مانع ارتقای شغلی زنان

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 187 تا 200)

کلید واژه های ماشینی : زنان، شغلی، سازمانها، موانع، مانع ارتقای شغلی زنان، مدیریت، مسیر ارتقاء شغلی زنان وجود، مردان، ارتقاء، محیط کار

باوجود آن‌که،زنان،نیمی از جمعیت فعال جهان را تشکیل می‌دهند،اما از آنها به‌ طور مشاوی در ادارهء امور سازمانها استفاده نمی‌شود.البته در سالهای اخیر حضور زنان‌ در محیط چشمگیرتر شده است و روزبه‌روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود؛اما، میزان پیشرفت آنها در مشاغل مدیریتی متناسب با تعداد آنها در سازمانها نیست.زنان در محیط کار با مسائلی نظیر تبعیض شغلی روبرو هستند.پیشداوریهایی که نسبت به زنان و کار آن‌ها وجود دارد از نگرشهای فرهنگی جامعه ناشی می‌شود.زنان در حرکت به‌ سمت مشاغل مدیریتی با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند،در حالی‌که این موانع برای‌ مردان جامعه وجود ندارد.زنان یکی از سرمایه‌های پردازش در کشورهای جهان به‌ویژه‌ در کشورهای در حال توسعه هستند.رهبران سازمانها باید بدانند که برای پاسخ به بازار متغیر مشتریان و رقابت بین‌المللی در اقتصاد جهانی باید از استعداد زنان و مردان‌ متخصص در همه سطوح استفاده کنند. این مقاله را دربارهء مدیریت زنان مورد بحث قرار داده و موانعی را که در مسیر ارتقاء شغلی زنان وجود دارد بیان کرده و همچنین پیشنهاداتی را برای از میان برداشتن این موانع ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"این مقاله را دربارهء مدیریت زنان مورد بحث قرار داده و موانعی را که در مسیر ارتقاء شغلی زنان وجود دارد بیان کرده و همچنین پیشنهاداتی را برای از میان برداشتن این موانع ارائه می‌دهد. گرچه در سالهای اخیر زنان بیشتری در بازار کار حضور پیدا کرده‌اند و از نظر کمی‌ افزایش پیدا نموده‌اند،اما از لحاظ کیفی و ارتقاء به سطوح مدیریت،نابرابریهایی دیده‌ می‌شود و زنان سهم اندکی در انتخاب شدن برای مقامات عالی‌رتبه مدیریتی و سیاسی‌ داشته‌اند. توضیح بیشتر این‌که،چون تعداد زنان در این سطح بسیار اندک است هرگونه‌ اشتباهی از طرف آنها بسیار بزرگ جلوه‌گر می‌شود و نتیجه اثر انحرافی این است که اگر یک‌ زن در مقام ارشد شکست بخورد پس نباید هیچ زنی در مقام مشابه قرار داده شود(7). براساس‌ (1)- Pipeline (2)- Alice in Wonderland یک دسته‌بندی،موانع را به دو دستهء موانع نگرشی و موانع سازمانی تقسیم می‌کنند که‌ به شرح زیر هستند: الف-موانع نگرشی -زنان مانند مردان در مورد مسیر شغلی‌شان جدی نیستند و خانواده برای آنها در اولویت قرار دارد. سازمان بین‌المللی کار برای شکست سقف شیشه‌ای توصیه‌هایی را ارائه کرده است‌ که بعضی از آنها به این شرح می‌باشد:1-آموزش 2-ایجاد شبکه‌های ارتباطی 3-اتخاذ سیاستهای سازگار با مصالح خانوادگی 4-اصلاح قوانین استخدامی 5-پرداختهای‌ مساوی برای مشاغل مشابه 6-افزایش آگاهی عمومی نسبت به نقش و سهم اقتصادی رو به رشد زنان(12). ارتقاء زنان به سطوح مدیریت هم نیازمند تغییر رفتارها و نگرشها است و هم زنان‌ باید با اعتماد به نفس بیشتری در محیط جامعه و سازمان ظاهر شوند و روزبه‌روز بر توانمندیهای خود بیافزایند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.