Skip to main content
فهرست مقالات

در جستجوی مدلی برای ارزیابی عملکرد سازمانهای پژوهش و توسعه

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (32 صفحه - از 123 تا 154)

کلید واژه های ماشینی : عملکرد، ارزیابی، اطلاعات، ارزیابی عملکرد سازمانهای پژوهش، پژوهش و توسعه، سازمان، سنجش عملکرد، ارزیابی عملکرد، سنجش عملکرد پژوهش و توسعه، امتیازدهی متوازن

سازمانهای پژوهش و توسعه به دلیل ماهیت پیچیده خلاق،منحصر به فرد و ساختار نیافته این حوزه مستلزم مدیریت پویا و زنده گونه است.همچنین به دلیل عدم قطعیت‌ نتایج فعالیتهای پژوهش و توسعه نظام‌های،سنتی ارزیابی عملکرد برای سنجش کارایی‌ و اثربخشی عملکرد سازمانها و مراکز پژوهشی نیازمند بکارگیری نظام‌های نوین‌ ارزیابی مانند مدل امتیازدهی متوازن هستند.

خلاصه ماشینی:

"نتایج فعالیتهای پژوهش و توسعه نظام‌های،سنتی ارزیابی عملکرد برای سنجش کارایی‌ تلاشهای زیادی برای سنجش بهره‌وری پژوهش و توسعه انجام شده است که با به‌هرحال واقعیت مهم این است که علی رغم پیچیدگی سنجش عملکرد پژوهش و مهمترین الزامات این نظام‌ها آن است که به پژوهش و توسعه به عنوان یک نظام بنگرند. اما واقعیت این است که ارزیایب سنجش درونی تنها یک بعد از عملکرد پژوهش و این نظام مبتنی بر سنجش خروجی‌های پژوهش و توسعه است. فردی پژوهشگرانه مفید باشد اما برای سنجش عملکرد پژوهش و توسعه مفید نیست. 4-نظام سنجش عملکرد پژوهش و توسعه می‌بایستی ساده باشد. از این رو،طراحی نظام سنجش عملکرد پژوهش و توسعه باید بگونه‌ای باشد که‌ نظام ارزیابی اثربخش عملکرد پژوهش و توسعه که توسط"کیم‌"و"اح‌"انجام شده،به‌ برای ارزیابی عملکرد پژوهش و توسعه می‌توان از نظام پیشنهادی کاپلان و نورتن‌ این مدل،یک نوع نظام ارزیابی و سنجش یکپارچگی عملکرد برحسب شاخص‌های‌ اصل اساسی در این مدل آن است که نظام سنجش عملکرد می‌باید اطلاعات کافی برای‌ (3)- R D hit rate نمودار شماره‌ی(3)بکارگیری مدل امتیازدهی متوازن در ارزیابی عملکرد پژوهش و توسعه (به تصویر صفحه مراجعه شود) طراحی اقتضایی نظام‌های ارزیابی عملکرد پژوهش و توسعه نظام‌های سنجش بازخور عملکرد هم در سطح تیمی و نیز بخش پژوهش و توسعه(در مقایسه رویه‌های ارزیابی عملکرد پژوهش و توسعه‌شان می‌باشد برای این که آنها هنگام طراحی و اجرای نظام‌های سنجش عملکرد پژوهش و توسعه این سطح‌ شرکتها و سازمانها از این برای ارزیابی عملکرد سازمانی استفاده کرده‌اند. نظام امتیازدهی متوازن از جمله مدلهای مناسب برای ارزشیابی عملکرد پژوهش و توسعه می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.