Skip to main content
فهرست مقالات

سودمندی استفاده از روش مالیات معوق

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (14 صفحه - از 231 تا 244)

کلید واژه های ماشینی : مالیات ، مالیات معوق ، سود مشمول مالیات ، حسابداری ، سود ، روش مالیات معوق ، اطلاعات ، دارایی مالیات معوق ، استانداردهای حسابداری ، سودمندی استفاده از روش مالیات

یکی از شیوه‌های محاسبه مالیات بردرآمد شرکتها از دید متصدیان امور مالیاتی در برخی از کشورها،استفاده از مبنای نقدی است.براساس این روش،سود مشمول‌ مالیات از طریق تفاضل دریافتها و پرداختها وقایع انجام شده طی سال به دست می‌آید. این نگرش با دیدگاه حسابداری که سود یا زیان خالص را مبنای محاسبه مالیات قرار می‌دهد متفاوت است اما براساس بیانیه‌ی استاندارد حسابداری ملی‌1تفاوت بین این دو دیدگاه را می‌توان تحت عنوان مالیات معوق به دوره‌های آتی تخصیص داد.این شیوه‌ دارای مزایای زیادی است از جمله این که شرکتها برای گزارش صورتهای مالی خود با محدودیت قوانین مالیاتی مواجه نمی‌شوند و در اجرای استانداردهای حسابداری که‌ باعث افشاء سودهای غیر نقدی می‌گردد رغبت بیشتری از خود نشان می‌دهند. در ایران چه منافعی ممکن است در ارتباط با شفاف شدن صورتهای مالی حاصل شود. با طرح فرضیه‌هایی برخی از این منافع که شامل واقعی شدن سود شرکتها،نمایش‌ سرمایه‌گذاریهای جاری به ارزش بازار و استقبال شرکتها از تجدید ارزیابی داراییها مورد آزمون قرار گرفته است. تحقیق بین 35 شرکت پذیرفته شده در بورس تهران صورت گرفته و از طریق‌ پرسشنامه دیدگاه جامعه حسابداران و تهیه‌کنندگان صورتهای مالی با طرح سئوالاتی‌ مورد ارزیابی واقع شد.در نهایت نتایج یافته‌های تحقیق مورد تحلیل قرار گرفت و نتیجه‌ حاصل آن بود که بیشتر پاسخ‌دهندگان معتقد بودند مسایل مالیاتی در کشور مانع‌ نمایش سودهای غیر نقدی می‌شود که این امر به سهم خود بر سود شرکتها تاثیر گذاشته‌ و آن را از حالت واقعی بودن خارج می‌سازد.

خلاصه ماشینی:

"این نگرش با دیدگاه حسابداری که سود یا زیان خالص را مبنای محاسبه مالیات قرار دارای مزایای زیادی است از جمله این که شرکتها برای گزارش صورتهای مالی خود با نمایش سودهای غیر نقدی می‌شود که این امر به سهم خود بر سود شرکتها تاثیر گذاشته‌ حیث وضعیت مالی و نتایج عملیات شرکت را به نحو روشن نشان داده و برای استفاده کنندگان و سرمایه‌گذاران اطلاعات مطلوب و مناسبی را ارائه کند. از پرداخت مالیات معاف هستند اما این‌طور نیست و پاسخ این است که بین سود گزارش‌ شده(سود حسابداری)و سود مشمول مالیات تفاوت وجود دارد. تعیین مالیات شرکتها گزارشهای مالی باشد که با تکیه بر استانداردهای حسابداری برای‌ حسابداری مالی( FASB )دلیل محکمی برای اثبات این واقعه خواهد بود. گرفته برای محاسبه مالیات بر درآمد شرکتها قرار داده‌اند و این روند برمبنای تعهدی‌2 مشمول مالیات و سود حسابداری قبل از کسر مالیات در یک دوره ایجاد می‌شود اما در برای اهداف گزارشگری مالی قبلا از سود حسابداری کسر شده است. زیانها در صورتهای مالی شناسایی می‌شوند،اما برای اهداف مالیاتی به دوره‌های بعد مشمول مالیات باشد،در این حالت مقداری از سود حسابداری(که حاوی جریان نقدی‌ H1 :بین استفاده از مالیات معوق و واقعی شدن سود شرکتها رابطه وجود دارد. مالیات معوق در ایران می‌توان با صورتهای مالی مواجه شد که وضعیت مالی و نتایج عملیات شرکتها را به‌طور شفاف نشان دهد. 3-وضع مالیات از محل سود ابرازی باعث شده که شرکتها در افشاء سودهای خود 4-به دلیل این که صورتهای مالی شرکتها به بهای تمام شده تاریخی گزارش‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.