Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل ضعفهای مدیران ایران در توسعه تکنولوژی و ارائه راهکار جهت بهبود آنها

نویسنده:

کلیدواژه ها :

انعطاف‌پذیری ،تفویض اختیار ،مدیر مردمی ،مدیر غیر مردمی ،مدیر به مشابه رهبر

کلید واژه های ماشینی : مدیر، مدیریت سازمانهای توسعه دهندهء تکنولوژی، سازمانهای توسعه دهندهء تکنولوژی پویا، تکنولوژی، مدیر جهت مدیریت سازمانهای توسعه، مدیران مراکز توسعهء تکنولوژی پویا، مدیریت، مدیران ایران در توسعه تکنولوژی، توسعه، سازمانهای توسعهء تکنولوژی پویا

در فرهنگ ایران مشخصه‌هایی وجود دارد که در جهت توسعهء تکنولوژی به صورت مانع عمل می‌کنند.در این مقاله‌ ابتدا به بیان مشخصه‌های یک مدیر جهت مدیریت سازمانهای توسعه دهندهء تکنولوژی پویا پرداخته می‌شود.در بخش بعدی‌ مشخصه‌های معادل که جهت مدیر ایرانی از فرهنگ ایران استخراج شده است ارائه خواهد شد که با مقایسه میان آنها به بیان‌ ضعفهای مدیران ایرانی برای مدیریت سازمانهای توسعه دهندهء تکنولوژی پویا پرداخته می‌شود.در انتها برای رفع این ضعفها، مقاله به ارائهء راهکارها می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"در بخش بعدی‌ مشخصه‌های معادل که جهت مدیر ایرانی از فرهنگ ایران استخراج شده است ارائه خواهد شد که با مقایسه میان آنها به بیان‌ ضعفهای مدیران ایرانی برای مدیریت سازمانهای توسعه دهندهء تکنولوژی پویا پرداخته می‌شود. به طور کلی مدیر موفق تحقیقات باید مدیری‌ فنی باشد که‌5: الف)مهارتهای ادراکی-ذهنی را فرا بگیرد و دارای مهارتهای تجربی باشد،تا بتواند راههایی را برای توسعهء تکنولوژی و رشد کارکنان بیابد. 5 مدل عمومی مدیریت در سازمانهای توسعهء تکنولوژی پویا (تصویرتصویر) مدیریتی که در تحول تکنولوژی موفق است مدیریت در این حالت،به مثابه تحلیل‌گر است، دارای دانش نوآوری است و باید مهارتهای‌ سازمانی و رهبری داشته باشد. از آنجا که فرهنگ عامل مهمی است که‌ بیان کنندهء شاخصه‌های مدیریتی است‌17جهت‌ به دست آوردن مدلی برای مدیریت ایرانی، فرهنگ ایران را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مدل عمومی مدیریت در سازمانهای ایران ملاحظه شد که با بررسی انجام شده توسط هافستد،ایران دارای شاخص فردگرایی کم، شاخص فاصلهء قدرت زیاد،شاخص پرهیز از ابهام‌ ضعیف و شاخص مردگرایی پایین است. مدل عمومی مدیریت در سازمانهای ایران با توجه به شاخصهای به دست آمده و شاخصهای‌ فرعی که هافستد برای هر یک از این مقادیر استخراج کرده است‌23به صورت جدول 2. تابعی از مشخصه‌های‌ رهبری است و آن‌را می‌توان با رابطهء زیر بیان کرد: (رهبری) ?P?-F اگر مدیر به جای مشخصات رئیس بودن، مشخصه‌های رهبری را داشته باشد،به عبارت‌ دیگر مدیری مشارکتی،معتقد به خود کنترل بودن‌ پرسنل و با تفویض اختیار باشد،مشخصه‌های P? یعنی کسب اطلاعات روز باید گفت که یکی از پایه‌های توسعهء تکنولوژی است و مدیریت مراکز تحقیقاتی قطعا باید این مشخصه را در خود ایجاد و تقویت کنند (P?) ."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.