Skip to main content
فهرست مقالات

فاجعه های طبیعی، هزینه های واقعی (1)

نویسنده:

مترجم:

کلیدواژه ها :

مدیریت بحران ،مدیریت شهری ،فاجعه‌های طبیعی ،توسعه و فاجعه‌های طبیعی ،آسیب‌شناسی‌ اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : فاجعه‌های طبیعی، خسارات، توسعه، خسارتهای سالیانهء فاجعه‌های طبیعی، ارقام فزایندهء هزینه‌های بازسازی، سیل، کشورهای در حال توسعه، خسارتهای فاجعه‌های طبیعی سالیانه، خشکسالی، هزینه‌های بازسازی

ایران در حال توسعه در یکی از مناطق زلزله‌خیز جهان قرار دارد و تقریبا سالی نیست که این فاجعهء طبیعی در کشورمان خسارتهای جانی و مالی به بار نیاورد.انفجار جمعیت،گسترش شهرنشینی،جنگل‌زدایی و ناموزونی فصول بسترهای‌ تخریبی فاجعه‌های دیگری چون سیل و خشکسالی را گسترده‌تر کرده است. خسارتهایی که فاجعه‌های طبیعی به وجود می‌آورند رابطه‌ای تنگاتنگ با برنامه‌ها و هزینه‌های عمران و توسعه دارند. یکی از این پیوندها به هزینه‌های بازسازی به ویژه در مناطق شهری و مسکونی باز می‌گردد.ارقام فزایندهء هزینه‌های بازسازی‌ در کنار روند صعودی تکرار فاجعه‌های طبیعی زنگ خطری است در فرا گرد توسعه که جایگاه مناب خود را در برنامه‌های‌ توسعهء ملی پیدا نکرده است.طی مراحل توسعه،هرچه ساخت‌وسازها بیشتر صورت گرفته باشند ظرفیت تخریب نیز بیشتر می‌شود و در این راستا شهرها،روستاها و زیرساختهایی چون جاده‌های ارتباطی نیروگاهها،سدها،و کارخانه‌ها،ضربه‌پذیری‌ بیشتری پیدا می‌کنند. نگاهی به آمارهای جهانی دربارهء خسارتهای فاجعه‌های طبیعی سالیانه ابعاد مسئله را بهتر نشان می‌دهد.طی سالهای‌ 1990 تا 1999 میلادی متوسط خسارتهای سالیانهء فاجعه‌های طبیعی از رقم 75 میلیارد دلار فراتر رفته است.رقم خسارتها در سال 1998 میلادی به 90 میلیارد دلار می‌رسد.سال زلزلهء کوبه در ژاپن یعنی 1995 این رقم را به 191 میلیارد دلار بالا برد و به نظر می‌رسد سه حادثهء عمدهء زلزلهء ترکیه،سیل ونزوئلا و طوفان اخیر در اروپا برای سال پایانی هزارهء دوم میلادی رقم‌ مربوط به امسال را چشمگیرتر کرده است.جهت مقایسه کافی است یادآوری کنیم که کل سرمایه‌هایی که در سال 1998 به‌ صورت وام و کمک برای توسعه به کشورهای در حال توسعه اهدا شده است از رقم 33 میلیارد دلار فراتر نرفته است و یا اینکه‌ کل سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای در حال توسعه از رقم 230 میلیارد دلار بیشتر نبوده است. ارقام خسارات فوق شامل خسارات انسانی فاجعه‌های طبیعی نیست و می‌دانیم که خسارات انسانی پایدار(غیر از تلفات‌ منجر به مرگ و نقص عضو)شامل ضربات روحی و روانی بی‌شماری است که مردم مناطق فاجعه دیده تا مدتها از آن رنج‌ می‌برند.یأس،بدبینی،احساس عدم امنیت دائمی،تزلزل در ارزشهای ملی-میهنی،آوارگی،و حتی ناشکری و ضعف‌ باورهای دینی و احساس گناه از جمله عواقب کلاسیک فاجعه‌ها هستند که برخلاف خسارات فیزیکی به ندرت مورد توجه‌ قرار می‌گیرند.انتخاب دو مقالهء زیر در رابطه با مدیریت بحران ناشی از فاجعه‌های طبیعی برای مجلهء مدیرساز و به منظور حساس کردن ذهنیت مدیران شهری به دو موضوع عواقب اجتماعی-روانی و خسارات فیزیکی فاجعه‌ها صورت گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"فاجعه‌های طبیعی،هزینه‌های واقعی‌1 نوشتهء شارلوت بنسن و ادوارد کلی‌ ترجمهء یونس محمدی‌ عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتیچکیده:ایران در حال توسعه در یکی از مناطق زلزله‌خیز جهان قرار دارد و تقریبا سالی نیست که این فاجعهء طبیعی در کشورمان خسارتهای جانی و مالی به بار نیاورد. انتخاب دو مقالهء زیر در رابطه با مدیریت بحران ناشی از فاجعه‌های طبیعی برای مجلهء مدیرساز و به منظور حساس کردن ذهنیت مدیران شهری به دو موضوع عواقب اجتماعی-روانی و خسارات فیزیکی فاجعه‌ها صورت گرفته است. خسارات سالیانهء فاجعه‌های طبیعی در دورهء نه‌ سالهء اخیر(از 1990 تا 1999)به طور متوسط 9,75 میلیارد دلار به قیمتهای واقعی سال 1998 براورد شده است. معمولا این ارقام هزینه‌هایی را در بر می‌گیرد که به هنگام تأمین نیازهای کوتاه مدت‌ مناطق فاجعه دیده برای فعالیتهای انسانی‌ کوتاه مدت و باز سازیها،در جلسات براورد می‌شود و اساسا براوردی است برمبنای خسارات‌ فیزیکی منشأ این برداشت عام می‌شود که به‌ موازات توسعهء کشور و افزایش ارزش داراییها هزینهء مطلق فاجعه‌ها نیز بالا می‌رود ولی هزینهء نسبی به صورت درصدی از تولید ناخالص ملی‌ تقلیل می‌یابد. مثلا در مورد ریز کشور-جزیره نیو (Niue) در جنوب اقیانوس‌ آرام هزینه‌های بازسازی خسارت ناشی از توفان‌ اوفا (Ofa) در سال 1990 که 4 میلیون دلار براورد شد معادل 40%تولید ناخالص ملی این جزیره‌ می‌شود. برای مثال در فیلیپین کندی بهبود سیستم حمل‌ونقل و افزایش مشکلات در زمینهء رفع نیازهای زیرساختی اجتماعی در شرایط رشد جمعیت کشور را می‌توان متأثر از این واقعیت‌ دانست که بخش بزرگی از منابع دولتی به جای‌ حل مشکلات فوق در جهت رفع مشکلات ناشی‌ از حوادث طبیعی هدایت شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.